Mexiko - dětská policie Zdroj: foto Castanet
Před nástupem do funkce se Lopez Obrador rozhodl, že vytvoří armádu dobrovolníků – „služebníků národa“. Úspěch se nekoná, zdá se, že v Mexiku mají gangy navrch. Vše dospělo tak daleko, že dospělé hlídají děti.
V jižním Mexiku veřejnost odhalila devatenáctičlennou skupinu ozbrojených a maskovaných dětí, které fungovaly jako jakási „komunitní policie“. Podle vzhledu mohlo dětem být od osmi do patnácti let a byly vyzbrojeny brokovnicemi. Nejmladší z nich měly místo pušek hole. Na ulici obce Alcozacán v mexickém státě Guerrero předváděly své umění a dovednosti se zbraněmi. Když se zjišťovalo, jak je to možné, místní to vysvětlili tím, že nedávno jeden z drogových gangů zabil v sousední vesnici deset mužů a tak se venkované rozhodli, že jejich obec budou hlídat děti.
Státní úřad pro lidská práva státu Guerrero se zděsil, že je něco takového vůbec možné: „Kategoricky odmítáme zapojení nezletilých do role bezpečnostních sil, což ohrožuje jejich životy i jejich duševní vývoj.“
Ozvala se však skupina vězňů a mladých právníků, která kritizuje státní orgány za to, že se minimálně věnují péči a výchově dětí a mladistvých.
V Mexiku gangy drogových kartelů rovněž najímají do svých služeb děti. Tak vlastně bojují děti proti dětem.
Situace v některých částech Mexika je taková, že odtud z obavy o holý život místní prchají a stěhují se jinam. Problém mají děti a mladiství, kteří nemohou pokračovat ve vzdělávání po základní škole, neboť se bojí z bezpečnostních důvodů opustit svoji obec či město a cestovat do nejbližší střední školy.
Řešení problému
Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador na začátku svého vládnutí zvolil nekonfrontační přístup ke kartelům. Namísto boje se zaměřil na řešení nerovnosti, která je ústřední pro jeho úsilí v rámci politiky nazvané „abrazos, no balazos“ – objetí, nikoli kulky. Po řadě významných útoků a přepadení se tato taktika dostala do palby kritiky a prezident se pro změnu zavázal, že vytvoří novou národní gardu, tzv. služebníky národa, která bude bojovat proti násilí. Ovšem málokdo měl chuť vstoupit do jejích řad - ze strachu, že při výkonu služby bude zabit.
Dnes vznikají dětské gangy na obou stranách fronty. Mexický prezident Obrador je zřejmě obratným řečníkem a našel pro sebe vysvětlení, když uvedl, že vzhledem k tomu, že sociální programy dávají mladým lidem více příležitostí ke studiu nebo práci, mají drogové kartely problémy s hledáním ozbrojenců. To je vede k náboru dětí. O dětské komunitní policii a o tom, že státní dobrovolnická armáda „služebníci národa“ rovněž rekrutuje do svých řad děti, raději nemluvil.