ilustrační obrázek Zdroj: pixabay.com
Pandemie nemoci COVID-19 si v některých západních státech dál vybírá stovky obětí. Přesto se zejména v řadě evropských zemí začíná zřetelněji potvrzovat příznivý trend mírného poklesu zemřelých a nakažených pacientů. Španělsko, které je v počtu obětí třetí nejpostiženější zemí po USA a Itálii, v pondělí po delší době hlásí denní nárůst úmrtí nižší než 400. Tento týden se v některých evropských zemích mění, většinou uvolňují, opatření
Ve světě bylo dosud evidováno přes 2,4 milionu případů koronavirové nákazy a na 165 000 jejích obětí. Jenom z USA bylo dosud hlášeno na 765 000 nakažených a přes 40 000 mrtvých. Nejkritičtější situace je tam ve státech New York a New Jersey.
Ve Španělsku za posledních 24 hodin přibylo 399 obětí nemoci, což je méně než o den dříve. Velmi mírně klesl i počet nakažených. Nyní je jich dohromady 200 000 a Španělsko je tak v tomto ohledu druhou nejvíce postiženou zemí po Spojených státech.
V Rusku za uplynulých 24 hodin přibylo dalších 4 268 potvrzených případů nákazy koronavirem a celkem je tak aktuálně v zemi registrováno 47 121 infikovaných lidí. Jde o výrazný pokles proti údajům z neděle, kdy byl oznámen rekordní denní přírůstek 6 060 nakažených.
Úmrtí infikovaných pacientů je v nejrozlehlejší zemi světa doposud registrováno 405. Hlavním ohniskem šíření infekce je nadále Moskva. V Jekatěrinburgu museli uzavřít do karantény centrální městskou nemocnici poté, co první testy ukázaly, že se nakazilo 78 pacientů a lékařů.
Norsko v pondělí znovu otevřelo školky, Dánsko kadeřnictví či kosmetické salony a autoškoly. V Německu se otevřely obchody s plochou do 800 metrů čtverečních a také všechny prodejny aut, kol či knih. Německá automobilka Volkswagen obnovila výrobu ve Zwickau i ve svém bratislavském závodě.
Po Sasku dnes povinné nošení roušek v obchodech a dopravě od příštího týdne ohlásilo Bavorsko. Také v Lucembursku vstoupilo v platnost povinné zakrývání úst a nosu na veřejnosti. Naopak na Slovensku od úterý, podobně jako v ČR, nově nebude povinné nošení roušek například pro děti do dvou let ani při pohybu v přírodě při dodržení odstupů.
Mnohým lidem s opatřeními přijatými kvůli boji s koronavirem dochází trpělivost. V USA v minulých dnech propukly na několika místech protesty proti karanténě. „Uzavírat obchody a rozdělovat je na vítěze a poražené podle toho, zda jsou důležité nebo nepotřebné, je porušením federální ústavy,“ řekl novinářům organizátor jednoho takového mítinku ve státě Washington Tyler Miller.
Papež František vyzval politiky, aby nechali stranou své spory a bojovali s pandemií jednotně. „Dnes se modlíme za muže a ženy, kteří se živí politikou,“ řekl papež na úvod ranní soukromé mše.
Americký prezident Donald Trump přislíbil navýšit výrobu pomůcek pro testy na koronavirus. USA nyní podle kritiků Trumpovy administrativy testují příliš málo lidí, prezident však v noci na dnešek SELČ uvedl, že to je chyba státních samospráv, nikoliv federální vlády.
Mimo Evropu patří kromě USA, Turecka a Číny k nejzamořenějším zemím Írán, za den přibylo dalších 91 úmrtí na nemoc COVID-19, což je vyšší denní nárůst než v neděli. Celkově má země 5 209 mrtvých a přes 83 000 nakažených.
Pevninská Čína, kde byl virus na konci loňského roku poprvé potvrzen, nově eviduje 12 nových případů nákazy, což je o čtyři méně než v sobotu. Celkový počet nakažených v Číně nyní činí 82 747 a počet obětí 4 632 lidí.
iPrima, ČTK