V České republice v současnosti prudce zdražuje vepřové. V nadcházejících měsících se přidá také zdražování kuřecího nebo hovězího masa. Češi totiž budou ve svém jídelníčku stále dražší vepřové nahrazovat jiným druhem masa, v prvé řadě právě kuřecím a hovězím. To vyvolá tlak na růst cen právě i těchto dalších druhů masa.
Jenom od začátku roku zdražilo vepřové, například kilogram krkovice nebo pečeně, už o více než deset procent. Další, ještě znatelnější růst lze čekat ve zbývajících měsících letošního roku. Důvodem je dramaticky se šířící epidemie afrického moru prasat. Ta propukla před rokem v Číně a dosud se ji nepodařilo zastavit, naopak - šíří se do dalších zemí. A to nejen asijských, jako je Vietnam, Kambodža nebo Mongolsko, ale také do zemí střední a východní Evropy, a dokonce do Belgie.
Například Bulharsko může v důsledku epidemie přijít o veškerý svůj chov prasat. Kvůli epidemii totiž musí být chovy v rozsáhlém měřítku vybíjeny. Zatím bylo v Bulharsku utraceno 130 tisíc prasat. Evropská komise ve svém stanovisku k epidemii „bije na poplach“ - uvádí, že z členských zemí jsou epidemií závažně ohroženy chovy prasat kromě Bulharska také v Litvě a v Polsku. Epidemie se ale může rozšířit po celé EU, pochopitelně včetně České republiky.
Ruku v ruce s vybíjením milionů a milionů prasat po celém světě stoupá vzácnost prasat, a tedy také cena vepřového a také sádla nebo šunky. Protože se epidemie dále šíří, už nejen po Asii, ale i v Evropě, cena vepřového, šunky či sádla v ČR dále poroste. Do konce roku vepřová pečeně nebo krkovice zdraží v ČR o dalších až dvacet procent. Pro řadu domácností tak bude cena vepřového již neúnosná a v jídelníčku jej nahradí větší spotřebou kuřecího nebo hovězího. Což ovšem ve výsledku povede ke zdražení právě těchto dalších druhů mas.
Třeba kuřata od začátku roku zdražila zatím „jenom“ o zhruba pět procent, avšak další cenový nárůst zaznamenají ve zbývajících měsících roku. Celkově by mohla podražit až o patnáct procent. Podobně tomu bude v případě hovězího.
Lukáš Kovanda