Rodiče se obávají dopadů chytrých zařízení na soukromí svých dětí, strach mají ale i o svoji vlastní intuici, ukázala globální studie poskytovatele softwaru pro online bezpečnost AVG. Více než dvě pětiny rodičů (44 %) si myslí, že díky těmto zařízením mohou být data jejich dětí snáze zcizena.
Až 43 % rodičů se obává, že chytrá zařízení povedou jejich děti k většímu sdílení fotografií a osobních údajů na internetu. Průzkum se snažil odhalit, jak se v době rostoucí popularity chytrých hodinek a fitness náramků mění názor rodičů na kulturu chytrých zařízení a na obrovské množství obsahu a osobních dat, generovaných jejich potomky.
Jak v případě chytrých hodinek propojených s telefonem, tak i u fitness náramků, které hlídají tělesnou hmotnost a frekvenci cvičení, odhalil průzkum mezi rodiči rostoucí obavy. Strach mají především o to, jak moc jsou či nejsou jejich data na zařízeních zabezpečena a jaké dopady může mít jejich "vyzrazení" na soukromí a bezpečí jejich dětí.
Vaše dcery může špehovat i panenka
Více než dvě pětiny rodičů (44 %) si myslí, že díky chytrým zařízením mohou být data jejich dětí snáze zcizena. Na 35 % dotazovaných navíc věří, že vlastnictví těchto zařízení může u dětí vést k většímu tlaku na potenciální sdílení na sociálních sítích, čímž by mohlo být následně ohroženo jejich soukromí.
Za pravdu jim dává například případ z Německa, kde koncem loňského roku tamní telekomunikační regulátor BNetzA zakázal kvůli obavám o soukromí prodej dětských chytrých hodinek. „Podle našeho vyšetřování dokonce rodiče hodinky používali například k tomu, aby poslouchali děti během vyučování ve škole,“ uvedl šéf úřadu Jochen Homann.
Dětské chytré hodinky často mají funkci podobnou baby monitoru, jež se ovládá jednoduše v aplikaci, přes kterou mohou rodiče děti sledovat. Takové monitorovací funkce jsou ale v Německu zakázány a zařízení, které je umožňují, nelze vlastnit, vyrábět, prodávat ani dovážet. Z hodinek pro děti od 5 do 12 let se tak stal neoprávněný odposlouchávací systém.
O pár měsíců dříve německý úřad zakázal také tzv. chytrou panenku „My Friend Cayla“, která byla vybavena přenosovou technologií, skrze kterou bylo možné děti špehovat. Nahrávala jejich hovory a podobně jako jiná chytrá zařízení uměla třeba i sdílet jejich fotografie.
Spoléhají rodiče příliš na technologie?
Ačkoli 70 % rodičů v průzkumu uvedlo, že data generovaná těmito zařízeními jim mohou poskytnout cenné informace v případě obav o děti – jako například kde se právě nacházejí – objevily se i obavy z negativního vlivu na výchovu. Téměř polovina (42 %) rodičů měla za to, že využívat nositelná zařízení k takovýmto účelům není dobré, protože při jejich využívání ztrácejí svou „přirozenou rodičovskou intuici".
„Tato zařízení jsou v podstatě nositeli naší digitální identity a my jejich prostřednictvím můžeme o sobě nevědomky sdílet informace. Například takové aplikace pro běhání; mnoho z nich je automaticky propojených se sociálními sítěmi, na nichž okamžitě sdílejí naši přesnou polohu," říká Jasdev Dhaliwal, bezpečnostní expert v AVG.
Pokud rodiče chtějí dovolit svým dětem nosit takové zařízení, měli by se proto postarat nejen o to, aby byla zabezpečena před hacknutím, ale také poučit své potomky, jak si chránit soukromí dat. V neposlední řadě by se děti pak neměly bát říct, pokud na svých internetových účtech zaznamenají cokoli nepatřičného.