Středa je Světovým dnem cukrovky. Neléčitelná nemoc patří k nejrozšířenějším u nás, počet diabetiků v populaci navíc v posledních letech rychle roste. Na vině je nejen špatný životní styl a nedostatek pohybu, ale také lepší informovanost veřejnosti a zlepšení diagnostiky.
Počet diabetiků v populaci neustále stoupá. Za posledních 10 let se počet nemocných cukrovkou v České republice téměř zdvojnásobil. Na léčbu tohoto častého onemocnění tak jdou ročně miliardy korun. Středa 14. listopadu je světovým dnem diabetu.
Diabetes je nejen v Česku jednou z nejrozšířenějších chorob. Trend rostoucího počtu nemocných byl v posledních letech podle Diabetické asociace ČR zachycen u všech typů cukrovky. Příčin je několik. Patří k nim jak zlepšení diagnostiky diabetu a zlepšující se informovanost odborné i laické veřejnosti, tak také narůstání počtu autoimunitních chorob, stárnutí populace a hlavně nezdravý životní styl.
Většina Čechů se přitom bojí více rakoviny a mrtvice, a cukrovku považuje za poměrně neškodnou nemoc. Velká část veřejnosti si navíc myslí, že diabetes lze vyléčit, jak ukázal nedávný průzkum agentury STEM/MARK na toto téma.
Čím dál dražší a čím dál běžnější nemoc
Jednoznačnou obavu z diabetu vyjádřilo na konci září přibližně 40 % Čechů, zatímco u rakoviny to bylo kolem 60 % a u mrtvice asi 50 %. Přes polovina Čechů pak podle průzkumu také neví, že nejvážnější přidruženou chorobou diabetu je onemocnění srdce a cév.
Cukrovka může být vrozená (a tedy dědičná). Tzv. druhý typ se u nemocného rozvine obvykle až v dospělosti, příčinou bývá nejčastěji životní styl i špatné stravovací návyky. Prevence vzniku druhého typu diabetu je do určité míry možná. Spočívá v racionálním stravování, udržování normální tělesné hmotnosti a dostatku pohybové aktivity.
Svaz zdravotních pojišťoven (SZP ČR) eviduje aktuálně téměř 320 tisíc lidí, kteří se s cukrovkou v ČR léčí. Ještě před 10 lety jich přitom bylo 184 tisíc. Dramaticky také rostou náklady spojené s lěčbou.
„Svazové zdravotní pojišťovny vydaly vloni na léčbu cukrovky téměř 3,7 miliardy korun. To je dva a půl krát víc než před deseti lety. Jednak totiž výrazně přibylo nemocných, jednak se díky pokrokům v léčbě na jednoho pacienta vydá v průměru 11,5 tisíce korun, před 10 lety to bylo 8 tisíc,“ zhodnotil situaci prezident SZP ČR Ladislav Friedrich.
Civilizační onemocnění, kterému lze předejít
U obou typů cukrovky je hlavním problémem nemocných vysoká hladina cukru v krvi, která způsobuje řadu dalších závažných obtíží. K těm patřívá zvýšený výskyt infekčních chorob v důsledku snížení obranyschopnosti organismu, poškození nervů v celém těle či diabetická neuropatie, poškození ledvin vedoucí až jejich selhání, poškození oční sítnice vedoucí k oslepnutí, či amputace dolních končetin.
První typ je méně častý, objevuje se nejčastěji u lidí do 20 let věku, souvisí s vrozenou poruchou tvorby inzulinu, a nemocní musí celoživotně dostávat inzulín, obvykle ve formě injekcí. Výrazně častější je diabetes druhého typu, který lze do značné míry považovat za civilizační onemocnění.
Léčení diabetici se dožívají v průměru o 6 let méně, a pokud mají k cukrovce přidružené ještě onemocnění srdce, pak dokonce o 12 let méně než zdraví lidé.
„Kromě zdravějšího stylu života hraje roli také včasné odhalení nástupu nemoci. Součástí plně hrazených preventivních prohlídek u registrujícího praktického lékaře je i vyšetření hladiny krevního cukru, které může nástup nemoci zjistit, proto je určitě žádoucí preventivní prohlídky nezanedbávat,“ říká výkonný ředitel SZP ČR Martin Balada.