Dýchání pod vodou bez využití rozsáhlého vybavení je na první pohled nerealistické. Japonský designér Jun Kamei však vytvořil na 3D tiskárně respirační zařízení Amphibio fungující na principu žaber, které v budoucnu může lidem posloužit jako alternativní možnost pro dýchání pod vodou. Mladý designér pohybující se pracovně mezi Tokiem a Londýnem svou inspiraci často hledá v přírodních vzorech.
Popudem pro absolventa Royal College of Art pro vytvoření lehkého podvodního dýchacího zařízení, které zkonstruoval ve spolupráci s designérskou laboratoří RCA-IIS v Tokiu, byly předpovědi ohledně nárůstu hladiny moří.
Popudem byly rostoucí hladiny moří, inspirací byl vodní hmyz
„Díval jsem se, jak se v budoucnu v souvislosti s globálním oteplováním změní naše městské prostředí, a hluboce mě zaujaly údaje o zvýšení hladiny vody,“ uvedl Kamei podle serveru CNN.
Inspiraci pro svůj vynález Amphibio nalezl designér u hmyzu potápějícího se ve vodě. Amphibio je 3D tištěný oděv skládající se ze dvou dílů: z vesty a masky vyrobené ze „superhydrofobního“ (nebo z extrémně vodu nepropustného) materiálu. Jednoduše řečeno, porézní oděv extrahuje kyslík z okolní vody a naopak oxid uhličitý rozptyluje.
Plocha žáber několik desítek metrů čtverečních
Amphibio je v současnosti pouze pracovním prototypem, testovaným v malém rozsahu v akváriu. Dalším krokem je jeho testování na lidech, přičemž podle Kamei na to bude třeba žaber s plochou 32 metrů čtverečních. „Problémem je naše velká spotřeba kyslíku. My lidé ho spotřebováváme příliš mnoho. Ačkoliv ve vodě máte rozptýlený kyslík, množství, které je potřeba dostat skrze žábry, je příliš velké, a proto je potřeba, aby plocha žaber byla obrovská,“ doplnil japonský designér s tím, že materiál může být vylepšen tak, aby dokázal výměnu plynů rychleji.
Ačkoliv mladý designér původně „lidské žábry“ vymyslel v souvislosti s možnou dystopickou budoucností, kdy města mohla být pod vodou, předpokládá, že Amphibio bude využíváno rovněž pro volnočasové aktivity.