Do Česka poprvé zavítá nobelista Llosa i Müllerová. S dalšími autory z Latinské Ameriky bude hostem Světa knihy Praha

Svět knihy_archiv Svět knihy

Anketa: Jaké knížky čtete a kde nejčastěji?

Do Česka poprvé zavítá nobelista Llosa i Müllerová. S dalšími autory z Latinské Ameriky bude hostem Světa knihy Praha

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha si jako čestného hosta 25. ročníku vybral Latinskou Ameriku. Až do 12. května na výstavišti v Holešovicích přiblíží českým čtenářům pestrost tamního literárního regionu. Největší hvězdou bude nobelista Mario Vargas Llosa. Do Česka přijede poprvé právě na pozvání Světa knihy Praha. Osobně svou tvorbu představí také Bernardo Carvalho, Rodrigo Fresán, Álvaro Enrigue, David Unger či Mariana Enríquezová a další významní latinskoameričtí spisovatelé a hosté. V pátek ve Velkém sále bude číst německá autorka, nositelka Nobelovy ceny z roku 2009 Herta Müllerová ze svého románu Liška lovec. Pořad je součástí literárního programu Das Buch – prezentace německy psané literatury z Německa, Rakouska a Švýcarska.

V předvečer zahájení Světa knihy, největšího knižního veletrhu v zemi, odstartuje Noc literatury. Známé herecké osobnosti budou číst úryvky knih zahraničních autorů. Literární happening organizují Česká centra ve spolupráci s EUNIC (Sdružením kulturních institutů zemí EU), zahraničními zastupitelskými úřady a nakladatelstvím Labyrint.

Projekt běží od roku 2006. Před šesti lety se k němu připojil také Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) a v roce 2013 se kromě Prahy četlo poprvé i v dalších městech Česka. Letos se mohou Noci literatury zúčastnit lidé ve více než 50 městech České republiky a ve více než 30 městech v dalších zemích. A číst se bude i ve středočeské Příbrami. Podle Katuše Nolčové, která má projekt na starosti, se v Příbrami bude číst na třech místech. V ČAJOVNĚ NA ZEMI, přímo v KNIHOVNĚ JANA DRDY (nám. T. G. Masaryka) a na netradičním místě - v květinovém ateliéru Viju viju. Obecně největší zájem je o zapůjčení severských detektivek, z českých autorů Patrika Hartla a Aleny Mornštajnové. “Podle našich statistik více čtou ženy, pak děti do 11 let a dospělí až po padesátce" dodává pracovnice knihovny. Její slova potvrzují i oficiální statistiky. V odkazu najdete nejprodávanější knihy loňského roku: ZDE.

Noc literatury nabízí široké veřejnosti příležitost seznámit se netradičním způsobem s tvorbou současných evropských spisovatelů. Za dobu svého konání tak Noc literatury představila stále rostoucímu publiku mnoho desítek titulů evropské literatury.

O tom, že Česko rádo čte, není pochyb. Přibývá i různých akcí podporujících čtení. Jednou z nejznámějších je celostátní Noc s Andersenem nebo akce s názvem Den pro dětskou knihu, propagující dětské knihy i akce Celé Česko čte dětem.Čtenářů i díky nim přibývá a čtou hlavně ženy, vyplývá to z následující statistiky: ZDE.

Poslední dostupná data statistiků z loňského roku hovoří jasně: Nejvíce knihoven je ve Středních Čechách. Celkem 788. Na území havního města je jich sice jen 42, ale je v nich rekordních téměř 9 700 000 knih, které si loni přišlo vypůjčit 219 678 čtenářů. Letos se dá předpokládat, že poroste zájem i o virtuální návštěvy knihoven, kterých loni bylo přes 28 milionů.