Kvůli rostoucí populaci nás čeká krize. Zvyšující se počet obyvatel představuje zároveň permanentní nárůst nároků na produkci potravin. Předpokládá se, že do roku 2050 bude žít na této planetě okolo 9,8 miliardy lidí. Rovněž se očekává, že se příjmy obyvatel v rozvojovém světě zvýší, a tak i poptávka po potravinách by měla vzrůst o 50 procent, čímž překoná růst populace.
Další velmi zajímavou zprávou je to, že ještě rychleji by měla vzrůst poptávka po masu i mléku, kde je odhad kolem 70 procent. Očekává se, že celosvětová poptávka po masu přežvýkavců, tedy skotu, ovcí a koz bude ještě vyšší, a to až nějakých 88 procent. Tato čísla mluví za vše a abychom udrželi krok na celkové množství potravin v oběhu, tak i zemědělci budou muset vyprodukovat až o 56 procent více než doposud. Představte si tedy, že bude zapotřebí téměř dvojnásobek půdy Indie.
Jaké je řešení?
Autoři naznačují, že existuje několik způsobů jak zabránit tomu, abychom se potýkali s klimatickou krizí a nedostatkem obživy pro celou planetu. Jedním z nich může být snížení spotřeby masa přežvýkavců.
Podle všeho by Američané museli snížit průměrnou spotřebu hovězího masa přibližně o 40 procent a Evropané o nějakých 22 procent. Tímto způsobem bude moci svět podle nových zpráv pokračovat v krmení 10 miliard lidí, u nichž se předpokládá, že budou na této planetě žít v roce 2050. V praxi to znamená, že na člověka připadne týdně asi burger a půl, což by neměla být až taková katastrofa ani pro USA.
Tento výpočet pochází od Světového institutu pro zdroje (The World Resource Institute), což je globální nezisková organizace pro výzkum, jež podporuje lepší využívání přírodních zdrojů pro udržení rostoucí populace. Ve své závěrečné zprávě s názvem „Vytvoření udržitelných potravin budoucnosti“ se blíže zabývá mezerami ve výrobě potravin a globální poptávkou. Doporučuje zde hned několik způsobů, jak se vyhnout katastrofě, přičemž snížení spotřeby hovězího masa je jeden z návrhů v téměř šestisetstránkové zprávě.