Filmová turistika po Česku: 12+1 tip na místa, kde se natáčely oblíbené filmy nebo seriály

Vydejte se po stopách filmových štábů...

Rádi cestujete a sledujete filmy? Obě záliby můžete spojit dohromady a navštěvovat místa, kde se natáčely oblíbené trháky – ať už třeba akční filmy, rodinné komedie, pohádky nebo historické seriály. Filmové štáby si pro záběry exteriérů vybírají nejen hrady, zámky a nejrůznější zákoutí měst a vesniček, ale i vyloženě přírodní lokality, jako jsou hory, lomy, jezera nebo skály. A filmových lokací je po České republice víc než dost. Desítky míst se v průběhu let objevily i ve více dílech české či zahraniční produkce.

Na úvod: Praha jako filmová herečka

České filmy se od začátku točily zejména v Praze, po sametové revoluci se ale naše hlavní město stalo postupně i cílem zahraničních filmařů. Ukázalo se, že Praha je velmi univerzální lokace a sloužit může jak snímkům historickým, tak současným i akčním. Jeden z nejoblíbenějších českých filmů Pelíšky se natáčel mimo jiné v Košířích ve Schodové ulici, kde můžete vidět dům, ve kterém měli hrdinové bydlet a kde se odehrálo několik exteriérových scén. Vyšehradský hřbitov či Hořejší nábřeží na Smíchově je možné vidět na některých záběrech filmu Doblba! (celý film Doblba! online zde). Marie Poledňáková točila řadu svých filmů také v Praze. Na Ořechovce bydlela rodina doktora Alberta Horáka v podání Júlia Satinského v úspěšné české komedii S tebou mě baví svět, ve filmu Líbáš jako bůh byly využity exteriéry na Letné či U Sovových mlýnů na Malé Straně (celý film Líbáš jako bůh online zde).

Pokud jde o zahraniční filmy, velkou roli si stověžatá matička zahrála například v Mission: Impossible. Tom Cruise jako agent obviněný ze zrady se proháněl po Karlově mostě a na Kampě. Národní muzeum coby Americká ambasáda vypadalo úchvatně. Hradčanské náměstí a zámeček v Tróji si zahrály v amerických Bídnících z roku 1998. Staroměstské náměstí a pražské mosty zase vytvořily skvělou kulisu filmu akčnímu thrilleru xXx s Vinem Dieselem. V Praze se točil i upírský akční thriller Blade 2 a nebo kriminální thriller Wanted. Angelina Jolie si v něm zahrála holku, která pracuje jako nájemný zabiják.

Ve filmu Amadeus Miloše Formana hrála Praha roli Vídně, stejně tak v Ilusionistovi s Edwardem Nortonem, kde i Pražský hrad sehrál iluzi Schönbrunnu. O těchto dvou filmech bude ještě řeč u dalších lokací. Filmem z pražských ulic je i romantická komedie Princ a já. Tady můžete spatřit především Hradčanské náměstí a jeho okolí.

Praha je takový logický základ, po celé republice je ale nespočet dalších míst, která uchvátila filmaře a mohou uchvátit i vás. My jsme vybrali dalších 12 míst/oblastí vhodných na výlety, během nichž se můžete v Česku vydat po stopách filmových štábů, ať už do nespoutané přírody nebo na romantický zámek…

1. Adršpašsko-teplické skály

V oblasti Kladského pomezí je řada míst, která můžete vidět ve filmech. Patří sem zejména Adršpašsko-teplické skály, které jsou jedinečným pískovcovým skalním městem. Řadí se mezi největší souvislé skalní masivy ve střední Evropě. „Nejzajímavějšími partiemi skal vedou dva prohlídkové okruhy - Teplické skály a Adršpašské skály, které spojuje romantická Vlčí rokle, takže z jednoho okruhu lze projít na druhý a obráceně (vstup na okruhy zpoplatněn),“ je uvedeno na webu. Tyto úžasné přírodní úkazy můžete vidět zejména v pohádce Třetí princ. Na mnoha záběrech si můžete všimnout mohutných skalních stěn, Velkého vodopádu nebo zatopeného lomu Pískovna. Dalším filmem, který zde našel reálné kulisy, byly i Letopisy Narnie.

2. Bouzov

Romantický hrad z přelomu 13. a 14. století najdete v okrese Olomouc nedaleko Mohelnice. Leží uprostřed lesů a nabízí úžasné scenérie. Možná proto se stal Bouzov místem, kde se natáčela řada pohádek a historických filmů. Mezi nejznámější patří třeba pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci, O Janovi a jeho podivuhodném příteli, Dvanáct měsíčků nebo seriály Arabela se vrací aneb Rumburak králem říše pohádek a americký Mladý Indiana Jones.

3. Český ráj

Oblast Českého ráje je plná nádherných přírodních úkazů i míst z několika oblíbených českých filmů. Jedním z nich je třeba Jak dostat tatínka do polepšovny. Právě v Českém ráji (ve skalním městě na Hruboskalsku učil František Němec coby neposlušný tatínek Luboš svého nalezeného synka Vaška v podání Tomáše Holého lézt po skalách. A právě v této lokalitě stále stojí i dědova chalupa. Ta se nachází v Dobšicích, které leží v přírodní rezervaci Podtrosecká údolí. Můžete se tu projet po husté síti cyklostezek.

Ve Vesci u Sotobotky se také nachází stavení s č. p. 19. Právě sem jezdili Luboš s Vaškem na nákup se zastávkou u skal. Zajímavé je, že stejná budova sehrála roli Muzea peří ve filmu Jára Cimrman ležící, spící.

V Českém ráji se natáčela také pohádka Princ Bajaja, v lese u hradu Valdštejna zase film Tajemství hradu v Karpatech.

4. Dalešice

Dalešický pivovar se stal centrem dění oblíbené poetické komedie Postřižiny. Právě tady se krásná Maryška a svérázný Pepin dopouštěli nejrůznějších vylomenin a pan správce Francin z toho opravdu nebyl nadšený. Teď tu kromě prohlídek současné varny piva najdete i muzeum. Lze se projít i po okolí místní přehrady Dalešice.

5. Dobříš

Středočeský rokokový zámek Dobříš je také vyhledávaným místem filmařů. Natáčí se jak v interiérech, tak na nádvoří i v okolí zámku. Francouzský park, který zdobí sochy Ignáce Františka Platzera, se například stal jedním z dějišť britského seriálu Tři mušketýři, který vysílala i televize Prima (mimo to filmaři zvolili například i hrad Zvířetice, zámek v Čimelicích nebo Ploskovicích). Natáčely se zde i doplňkové scény pohádky Princezna ze mlejna. V současné době ale francouzská zahrada prochází revitalizací a až do příštího roku je nepřístupná veřejnosti. Nicméně přilehlý Anglický park s tajemným Čertovým mostem, potůčkem i rybníkem je místo, kde se točily například některé záběry také nejnovější pohádky Zdeňka Trošky Čertoviny.

Mimo to se v interiéru zámku odehrává soukromé kouzelnické představení pro následníka trůnu v již zmiňovaném filmu Iluzionista. Zrcadlový sál, který filmaři velmi často využívají, se tu objeví místo interiéru vídeňského Hofburgu. A v neposlední řadě se tu natáčel i film Rytíři ze Šanghaje s Jackie Chanem v hlavní roli.

6. Krkonoše

A opět Iluzionista. Tvůrci tohoto filmu, stejně jako v případě Tří mušketýrů, opravdu cestovali napříč Českem. A závěr filmu věnovali úžasnému místu v Krkonoších – Modrému dolu. „Pokud potřebujete schovat něco cenného, musíte pečlivě vybrat místo. Titulní hrdina filmu Iluzionista ukryl svou životní lásku v Modrém dole nedaleko Sněžky, nejvyšší hory Česka. Zvolil perfektně, divoká krása zdejšího údolí připomene svahy Alp a je stejně nedostupná,“ je tato lokace popsána na webu Zemefilmu.cz. Podle něj se divák sledující Eisenheima (Edwarda Nortona), jak spěchá přes horský potok k nedalekému dřevěnému stavení pocházejícímu z barrandovské rekvizitárny, neubrání srovnání s nejvyšším evropským pohořím. Přesto stále zůstáváme na našem území. Z Pece pod Sněžkou se se Modrého dolu dostanete po červené turistické trase. Dál můžete vyrazit po žluté, směrem na známý Obří důl, případně ještě výš po modré na nejvyšší vrchol Krkonoš – Sněžku.

V Krkonoších najdete i chatu, která hrála hlavní roli v již zmiňovaném filmu S tebou mě baví svět. „Ve srázu nad Dolním Dvorem najdete chatu Apalucha. Hora se příhodně jmenuje Zlaté návrší a zlaté časy tady zažili i při natáčení filmu S tebou mě baví svět. Už při pachtění vzhůru k chatě se asi podivíte, že v jejím okolí je méně stromů než ve filmu. Nebojte, nikdo je nevykácel, naopak sem byly přidány jen pro potřeby filmu. Ani děti tady nezůstaly, takže pokud chcete mít zábavu opravdu zaručenou, doporučujeme přibalit vlastní. Co tady však zůstalo, je jedna z legendárních kadibudek,“ je k místu uvedeno na webu Zemefilmu.cz

7. Kroměříž

Velkolepý arcibiskupský zámek v Kroměříži je chráněnou památkou na seznamu UNESCO. Velkou roli sehrál v oskarovém snímku Amadeus. Film zachycuje osudy geniálního hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Filmový štáb tu podle webu Kromeriz.eu strávil 10 dní. Točila se tu mimo jiné také moderní pohádka Peklo s princeznou. Ve zdejším Chotkově rybníce si zaplaval malý Jeroným poté, co ho princezna Aneta strčila z mola.

8. Křivoklát

Tato historická památka láká ve velkém české i zahraniční filmaře. V jedné z nejvýznamnějších gotických památek v Česku, v gotické kapli na Křivoklátu, se vdávala Monica Bellucci ve filmu Kletba Bratří Grimmů. Hradem se ale také procházeli hlavní hrdinové v rolích bratrů - Heath Ledger a Matt Damon. Mimo to zde částečně vznikal muzikál Noc na Karlštejně (sídlo královny Elišky), točily se tu i pohádky Jak se budí princezny, Anděl Páně, Sůl nad zlato nebo Tři veteráni.

9. Pálava

Vinařská oblast Pálava s nádhernou krajinou se stala centrem dění seriálu Vinaři naší televize, který si můžete pustit kdykoliv na našem webu (online seriál Vinaři zde). V jednotlivých dílech můžete vidět především nádherné pohledy z pálavských kopců na široké okolí Pavlova a přilehlých obcí. A vidět je na vlastní oči také stojí za to. Najdete tu vodní nádrž Nové Mlýny, vydat se můžete například na naučnou stezku, která prochází Národní přírodní rezervací Děvín a je významnou krajinnou dominantou Pavlovských vrchů. „Trasa naučné stezky je vedena po značených turistických trasách (červená, zelená) s nástupy z Dolních Věstonic, Pavlova a po dvou cestách od silnice mezi Pavlovem a Klentnicí. Na patnácti zastaveních stezka seznamuje se skladbou zdejší vegetace, se suťovými poli, s vodohospodářskou a zemědělskou problematikou, geologickou stavbou Pálavy, historií a osídlením hradu Děvičky a s lesním hospodářstvím a myslivostí,“ přibližuje web Obec-pavlov.cz.

10. Písek a okolí

Putim je jednou z nejznámějších jihočeských obcí a leží jen pár kilometrů od královského města Písku. Proslavila se především díky románu Jaroslava Haška o dobrém vojáku Švejkovi. A právě místo, o kterém se v literatuře píše, si zvolili filmaři jako reálnou kulisu pro filmy Dobrý voják Švejk a Poslušně hlásím. Místní v Putimi dokonce nechali postavit Švejkovi sochu. "Švejk se tady ovšem moc nerozkoukal, jelikož většinu času strávil na místní četnické stanici u křížového výslechu. Jak jinak…,“ uvádí Zemefilmu.cz. Filmovou policejní stanici v Putimi stále naleznete. "Ve skutečnosti jde o soukromý domek. Poznáte jej podle pamětní cedule připomínající natáčení, i hezkou repliku historické cedule c.k. policejní stanice. Přímo naproti stanici, což souhlasí i s prostřihem ve filmu, je kamenný most, přes který Švejk přechází. Ten se od dob natáčení takřka vůbec nezměnil, přestože byl povodněmi v roce 2002 výrazněji poničen," je popsáno na webu Filmova-mista.cz. Jinak Putim nabízí možnost posedět u břehu řeky Blanice, k nalezení je tu i kostel zasvěcený svatému Vavřinci. V samotném Písku, kde se můžete projít po Kamenném mostě, jednom z nejstarších dochovaných mostů v Evropě, se natáčel například muzikál V peřině.

11. Ratibořice

Toto místo, stejně jako Adršpašské skály, patří na území Kladského pomezí a je spojeno s klasickým dílem Boženy Němcové – Babička. Nejen že se děj příběhu odehrává v Ratibořicích, ale reálnou atmosféru tohoto místa využili několikrát i filmaři. Projít se lze kolem Starého Bělidla, Viktorčina splavu a zavítat i na zámek.

12. Sychrov

Zámek Sychrov z 15. století s přilehlým parkem také láká filmaře. Natáčela se tu mimo jiné stále oblíbená pohádka Zlatovláska, ale také Nesmrtelná teta. Zámek se stal také dalším natáčecím místem seriálu Tři mušketýři.

Kde najít další inspiraci

Pokud chcete navštívit jiná místa spojená s vaším oblíbeným filmovým dílem, další inspiraci můžete najít například na již zmiňovaném webu Zemefilmu.cz, kde si lze stáhnout i mobilní aplikaci Czech Film Trips. I tady najdete lokace, kde se točily známé filmy. A to jak české, tak zahraniční. Místa, která si štáby vybírají pro natáčení v Česku, mapuje také portál Filmovamista.cz. Ke stažení je k dispozici i stejnojmenná mobilní aplikace.

Oba zmiňované weby se také staly zdrojem některých informací tohoto článku.

Ivana Kropáčková

Tagy: