V souvislosti se sobotním teroristickým útokem v Londýně opět vyplouvají na povrch příběhy lidí, kteří se v kritické situaci zachovali jako praví hrdinové. Britové v posledních měsících sužovaní teroristickými útoky a pokusy o ně tak alespoň mohou ocenit osobní odvahu svých spoluobčanů.
Jedním z nich je 47letý Roy Larner. Příznivec londýnského fotbalového klubu Millwall FC zrovna popíjel v baru, když z ulice uslyšel výkřiky: „Toto je pro Alláha!“ a „Islám, islám, islám!“. Zatímco ostatní hosté a personál začali panikařit, Larner se s výkřikem: „Jděte do pr**le, já jsem Millwall“ s holýma rukama postavil noži vyzbrojeným útočníkům, kteří v sobotu zavraždili sedm lidí a desítky dalších zranili.
Roy Larner schytal osm bodných a řezných ran. Do nemocnice ho převezli s poraněním hlavy, hrudníku a rukou. Přežil a stal se hrdinou. Zatímco bojoval s teroristy, stačilo podle svědků mnoho lidí utéct do bezpečí.
Tvrdý chlapík se ze svých zranění úspěšně zotavuje, v nemocnici by měl pobýt ještě zhruba týden. Ničeho z toho, co udělal, ale rozhodně nelituje: „Jen jsem udělal, co jsem udělat musel,“ řekl Larner pro deník Daily Mail. K rázné akci ho dle svých slov vyhecovaly pokřiky islamistů. „Jako nějaký idiot jsem na ně začal křičet zpátky. Myslím, že to bylo něco v tom smyslu: ‚Takové s**če musím sejmout.‘ Pak jsem udělal ještě několik kroků k nim a řekl jsem: ‚Jděte do pr**le, já jsem Millwall‘ a pak mě napadli.“ Útočníci tak na vlastní kůži poznali, co doopravdy znamená okřídlené heslo fanoušků Millwallu „No one likes us, we don’t care“ (Nikdo nás nemá rád, nám je to jedno).
Že je Roy Larner pořádně ostrý chlapík, který se jen tak něčeho nezalekne, potvrdila pro Daily Mail i jeho hrdá matka Phyllis: „Nikdy by z rvačky neutekl. Nezajímá ho, jestli má někdo nůž nebo pistoli. Vždy pomáhal svým přátelům.“
Good to see Roy Larner is in a stable condition. What a true hero, selfless act of courage. #LionOfLondonBridge pic.twitter.com/jS9XZVIcOZ
— Daniel John Beasley (@Beaso7) June 6, 2017
Právě jeho přátelé už mobilizují anglickou veřejnost. Jeden z nich, Webber Brown, založil petici, která Roye Larnera navrhuje na Jiřího kříž. Toto nejvyšší britské vyznamenání za statečnost se uděluje civilistům za boj tváří v tvář nepříteli během válečného stavu i v dobách míru. „Roy Larner čelil teroristům na London Bridge. Pokoušel se je zastavit a pomoci ostatním lidem utéct. Skončil mnohonásobně pobodán. Kromě neskutečné odvahy tak také ukázal, že je připraven obětovat se, aby pomohl ostatním. Za to by měl být oceněn,“ napsal Brown k petici.
Uznání se Larnerovi dostalo také od velké části veřejnosti. Angličané ho překřtili na „Lva z London Bridge“. Právě lva má totiž ve znaku jeho milovaný fotbalový klub. Není to poprvé, kdy se fanoušci Millwallu postavili na stranu těžce zkoušené veřejnosti. Při rozsáhlých nepokojích, které britská metropole zažila v roce 2011, vyšli příznivci jiholondýnského klubu do ulic a bránili demolování a rabování ve svých čtvrtích.
Problémoví fanoušci
Millwall FC je nepříliš úspěšný klub z jihovýchodního Londýna, jehož největším úspěchem byla účast ve finále FA Cupu, nejstarší klubové fotbalové soutěže na světě, v roce 2004. Daleko více než výsledky na hřišti proslavili Millwall jeho fanoušci. Ti jsou považováni za jedny z nejvěrnějších, ale zároveň také nejnásilnějších. Chuligánská skupina F-Troop, která se později transformovala ve známější Millwall Bushwackers, patřila v 70. a 80. letech mezi nejobávanější chuligánské gangy v Británii. Výtržnosti spojené se zápasy Millwallu jsou i přes značná bezpečnostní a restriktivní opatření poměrně běžné i v současnosti.