Nová studie vedená norskými vědci ukazuje, že IQ dnešních mladých lidí klesá. Tímto faktem prý končí poválečný trend rostoucí inteligence. Informace přinesl server RT.
Po druhé světové válce měly hodnoty inteligenčního kvocientu u mladých lidí rostoucí tendenci. Tento trend byl pojmenován po novozélandském zpravodaji Jamesu Flynnovi - Flynnův efekt.
Zatímco v minulosti průměrné hodnoty stoupaly, současné výsledky z Centra pro ekonomický výzkum v Oslu ukazují opak. Podle studie se Flynnův efekt zastavil. Vědci Ole Rogeberg a Bernt Bratsberg v příspěvku publikovaném v časopise PNAS uvedli, že testovali výsledky IQ testů, které absolvovalo přibližně 730 tisíc mužů, kteří se narodili v letech 1962 až 1991.
A co testování ukázalo? Podle studie měli v průměru vyšší IQ muži narození kolem roku 1975, zatímco muži narození kolem roku 1991 měli IQ hodnoty nižší v průměru o pět bodů.
Pokles IQ je podle vědců ovlivněn několika faktory. Jedním z nich je například způsob, jakým jsou děti vychovávány a vzdělávány. Snížil se čas věnovaný matematice, zato u televize a s technologickými vymoženostmi dnes mladí tráví většinu času.
Nízké IQ nutně neznamená hloupost
Nicméně doktor Rogeberg zdůraznil, že nízké hodnoty nejsou nutně znakem hlouposti. Jde čistě o fakt, že zvláště děti se v současnosti adaptují více na realitu digitálních technologií, kterou IQ testy jen těžko vyhodnotí.
„Výzkumní pracovníci rozlišují takzvanou tekutou a krystalickou inteligenci. Krystalická inteligence se zaměřuje na naučené poznatky, kdežto tekutá inteligence je schopnost, jak používáte logické myšlení k řešení nových problémů,“ říká doktor Rogeberg.
Proto nezoufejme, že to s mladou generací jde z kopce - v době plné počítačů a stále nových technologií se rozhodně neztratí.