Řepka je v posledních týdnech asi nejdiskutovanější rostlina u nás. Žlutá plodina rozděluje lidi na dva tábory. Podle některých odpůrců řepka dokonce zavinila vymírání některých druhů zvířat. Je to skutečně tak?
Dlouhé žluté lány, které lemují silnice po celé republice. Není snad nikdo, kdo by si nevšiml, že příroda na sebe oblékla žlutý háv. Jenže jednotná barva není ten nejzásadnější problém. Ochránci přírody například tvrdí, že řepka degraduje půdu.
„Při pěstování řepky se musí používat obrovské množství chemie ve srovnání s jinými plodinami. Samozřejmě, že nelikviduje pouze „škůdce řepky", ale likviduje prakticky veškeré organismy v půdě,“ říká Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.
„Opak je pravdou, protože řepka se sklízí zhruba v té spodní třetině, tedy pod šešulemi. Sklízí se pouze šešule a semeno a veškerá ostatní hmota co je, zaorává. Normálně do země a dělá to organickou hmotu,“ říká naopak ředitel Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin Martin Volf.
Ochránci přírody ale upozorňují, že lány této plodiny se hlavně na přelomu zimy a jara stávají smrtící pastí pro srnčí zvěř. „Řepka produkuje nebo má ve svých listech glykosiruláty. To jsou látky, které vlastně i chrání. Když se to listí požírá nebo pojídá, tak vytváří celou řadu meziproduktů dalších, z nichž některé jsou toxické jak pro hmyz, tak pro ty obratlovce,“ říká Jan Frouz z Karlovy univerzity.
Řepkou otrávená srnka nejprve oslepne. Během několika dní pak ve velkých bolestech umírá. Jak zabránit srnkám se na řepce pást? Na to ještě nikdo nepřišel. Existují ale určité metody, které se v některých zemích testují.