Žlutý poprašek tyranizuje Česko. Není před ním úniku, je všude. Kde se vzal? Lidé to dávají za vinu lánům řepky olejky.
Z Česka se stala žlutá republika. Žlutý pyl je všude a to i na sociálních sítích, kde se uživatelé předhánějí lidovou tvořivostí. Pylový smog dávají za vinu hlavně řepce olejce a Agrofertu, jednomu z největších zemědělských podniků u nás.
„Řepka se u nás pěstuje mnoho desítek let. Nikdy nikomu nevadila, bohužel v poslední době se z ní stává politika. Agrofert pěstuje přibližně 5% řepky, která se celkově pěstuje v České republice,“ říká mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
Do žlutého kabátu se zahalila také auta a i přesto, že podle módních návrhářů zkrátka letos pestré barvy frčí, řidiči z toho nejsou vůbec nadšení.
„Je to strašný a myslím si, že řepka by se neměla prostě pěstovat po celé Evropě, po celém Česku,“ říká jeden z řidičů.
Jenže podle odborníků za to jen řepka olejka nemůže. Její pylová zrna jsou totiž těžká a tak se z polí dostanou jen do vzdálenosti několika stovek metrů. Větší vinu za nánosy pylu mají prý jehličnany. Letos mají totiž takzvaný semenný rok, který je každých přibližně 5 let.
„To znamená borovice, smrky, jedle, které se občas někde vyskytují a ty plodí nebo produkují obrovské množství těchto pylů. Málo prší, to znamená, že není způsob, jakým by se ty pyly mohly spláchnout do kanálu,“ říká odborník na alergie Michal Závacký.
„Jsou to dřeviny větrosnubné, takže musejí létat na velkou vzdálenost. Třeba konkrétně v Praze můžeme mít pyl podle pohybu těch vzduchových mas odněkud třeba ze Šumavy,“ dodává pedagog České zemědělské univerzity Václav Bažant.
A k českým poměrně rozlehlým lesům si teď přičtěme 400 tisíc žlutých hektarů řepky olejky- pylový smog je tak nasnadě. Řepka olejka sklízí kritiku nejen kvůli velké míře pylu, ale také kvůli hnojivům, které jsou potřebné pro její pěstování.
Kvůli řepce jsou prý zvířata zmatená
Řepka olejka je nepřítelem také pro včelaře. Jiří Kalenda ze zlínských Želechovic má několik úlů hned u řepkového pole. V loni v září přišel kvůli postřiku o 3 včelstva. „Včely ztratí i orientaci. Nejsou schopny se vrátit do těch úlů. Létají kolem úlu a pak hynou,“ říká Kalenda
Na problémy spojené s řepkou doplatila i samice daňka Zuzanka, která skončila v záchranné stanici v Pateříně. Tu prý srazilo auto poté, co se ve špatném zdravotním stavu potácela na silnici.