Boris Johnson v pondělí navrhne hlasovat o předčasných parlamentních volbách, které by se měly uskutečnit v prosinci, potřebuje k tomu ale hlasy většiny poslanců. Opozice chce záruku, že nedojde k odchodu bez dohody, Johnson tak zatím nemá podporu jistou.
Po prvotním neúspěchu v dolní komoře parlamentu si premiér Johnson tento týden mohl přípsat malé vítězství. Napodruhé mu poslanci dohodu, kterou vyjednal s Evropskou unií, schválili.
Pokus o rychlé třídenní projednání prováděcího zákonu brexitu už však Johnsonovi nevyšel. Opozice si stěžovala na to, že má na prozkoumání dokumentu jen tři dny. Johnson zareagoval tím, že jim poskytne více času, pokud odhlasují vypsání předčasných voleb v prosinci.
Momentálně drží v rukou většinu konzervativci Borise Johnsona a labouristé Jeremyho Corbyna. Ve volbách by tak bojovali o místa především oni. Podle předvolebních modelů by ve volbách získal Johnson zhruba desetiprocentní náskok. Aktuální data serveru Politico ukazují ještě o něco více.
Ve straně Borise Johnsona ale také panují obavy vycházející ze špatné zkušenosti při vypisování voleb v roce 2017, kdy byla v čele vlády Theresa May. Konzervativci se sice udrželi u moci, ztratili ale svou většinu, zatímco labouristé si výrazně přilepšili.
Podle informací deníku The Guardian považují někteří poslanci vypsání předčasných voleb za velký risk. Jeden ze zdrojů dokonce řekl, že je podle něj celý Johnsonův plán od začátku postaven na tom, že selže.
Budou předčasné volby?
V současné době má v dolní komoře parlamentu strana Borise Johnsona 288 křesel, druzí nejsilnější labouristé 245. Pro rozpuštění sněmovny potřebuje premiér dvoutřetinovou podporu, což je 434 hlasů.
Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn ale prohlásil, že podpoří vypsání voleb jen v případě, že EU schválí odklad. Dnes se přitom velvyslanci EU na prodloužení nedohodli. Zvolili stejnou strategii a chtějí počkat na výsledky hlasování o předčasných volbách, které britští poslanci projednají v pondělí.
Podle agentury Reuters se velvyslanci EU neshodli na konkrétní době prodloužení, v principu ale odklad podporují. Pokud by příští týden odsouhlasili tříměsíční posun, Británie by musela opustit EU do konce ledna příštího roku.
Corbyn následně řekl, že by byl ochoten podpořit vypsání voleb, pokud Johnson zaručí, že nedojde k odchodu z Evropské unie bez dohody. To požadují i někteří další opoziční poslanci.
Boris Johnson ale ve svých veřejných prohlášeních nevyloučil odchod 31. října. Ministr financí Sajid David prohlásil, že bude vláda předkládat návrh na vypsání voleb tak dlouho, dokud ho parlament neschválí.
Johnson už se pokusil vyvolat předčasné volby dvakrát v září, v obou případech ale parlament návrh zablokoval.
Štěpán Sochor