Boris Johnson šlápl pořádně vedle Zdroj: AP
Britský premiér Boris Johnson dnes v Dolní sněmovně bránil svůj plán pro brexit. Přiznal, že se jedná o „kompromis“, který by ponechal Severní Irsko v jednotném evropském trhu pro zboží a služby, ale vyloučil jej z celní unie. Celní kontroly by nově měly být prováděny v Irském moři. Vůdce opozice Jeremy Corbyn označil jeho návrhy za „nerealistické a škodlivé“. Johnsonovu strategii navíc odmítlo Irsko i Evropský parlament.
Britský ministerský předseda dnes ostatním členům parlamentu řekl, že v nové dohodě o brexitu s EU učinil „skutečný pokus o překlenutí propasti“. „Cílem této vlády bylo vždy opustit EU s dohodou a tyto konstruktivní a rozumné návrhy ukazují vážnost odhodlání,“ oznámil dnes ve sněmovně Johnson. Přítomným poslancům také řekl, že kompromisní návrhy mají Londýn vyvést ze slepé uličky, ve které se právě nachází.
Johnson si také pochvaloval konstruktivní jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a předsedou Evropské komise Jean-Claude Junckerem. Vyzdvihl přitom, že nový plán nepočítá s fyzickými kontrolami na hranicích se Severním Irskem, ale s kontrolou, která bude probíhat v přístavech a na Irském moři. To se nelíbí Irsku, jehož ministr zahraničí Simon Coveney Johnsonův plán odmítl. „Jestliže je tento návrh konečný, tak žádná dohoda nebude,“ oznámil Coveney a dodal, že podle něj britský premiér stejně o žádnou dohodu nestojí, proto přišel s tímto návrhem.
Evropský parlament návrh také shodil ze stolu
Na Johnsonova slova reagoval i Evropský parlament, ten vyloučil, že by takto postavenou dohodu podpořil a obvinil britského premiéra, že se nezabývá skutečnými problémy ohledně vystoupení Spojeného království z EU. „Tyto návrhy se nezabývají skutečnými problémy, které je třeba vyřešit, jmenovitě – hospodářství ostrova, dodržování Velkopáteční dohody a integrity jednotného trhu,“ píše se ve zprávě.
Evropský parlament potvrdil svoji dlouhodobou skepsi ohledně jakýchkoliv hraničních kontrol. Podle něj jsou v tomto ohledu navíc návrhy britské strany „nejasné“. Jakákoliv kontrola by podle Bruselu „znamenala konec hladkého obchodování“ a mohla by tak poškodit ekonomiku všech zúčastněných stran. Evropský parlament dále uvedl, že je otevřen novému vyjednávání, „ale současné návrhy představují výrazný odklon od společných závazků a cílů“.
Pokud k žádné dohodě mezi EU a Velkou Británií do 31. října tohoto roku nedojde, Spojené království z EU pravděpodobně vystoupí bez dohody. To by podle proevropských kritiků způsobilo ekonomický a bezpečnostní chaos v zemi.
Dalibor Zítko