Centrum pro výzkum veřejného mínění provedlo analýzu na základě vzorku 1052 dotazovaných. Pokud by se v dubnu konaly volby do Evropského parlamentu, byla by odhadovaná volební účast 27 %. Nejlépe by mezi pravděpodobnými voliči dopadlo ANO s 28 %, následované ODS s 12 %, Piráty s 10,5 % a KSČM 10 %. Zhruba 10 % dotazovaných, kteří pravděpodobně dorazí k volbám, zatím neví, koho volit.
Na otázku, zda se dotazovaní zúčastní voleb do Evropského parlamentu, odpovědělo kladně 43 % z nich. Přičemž „rozhodně ano“ uvedlo 20 % a „spíše ano“ 23 % z nich. Naopak záporně se vyjádřilo 49 % respondentů. „Spíše ne“ uvedlo 13 % a „rozhodně ne“ 36 % z nich. Zbylých 8 % zvolilo odpověď „nevím“.
Odhadovaná účast a preference jednotlivých subjektů
Na základě analýz předchozích šetření před dřívějšími volbami do EP a současných dat pak CVVM určilo pravděpodobnost účasti každého respondenta podle jeho odpovědi na otázku na volební účast a přiřazených vah. Na základě této úpravy dat odhaduje CVVM účast ve volbách v době sběru dat na 27 %.
Všichni respondenti s volebním právem, kteří účast ve volbách nevyloučili, měli vybrat, koho by volili ze seznamu kandidujících politických stran, hnutí a koalic. Nejvíce lidí vyjádřilo podporu hnutí ANO (28 %). S výrazným odstupem následovala ODS (12 %), Piráti (10,5 %), KSČM (10 %), ČSSD (8,5 %), SPD (5 %), STAN a TOP 09 (5 %), KDU-ČSL (4 %), DSZ (1 %). Ostatní subjekty dohromady obdržely 6 % a každý desátý člověk zatím neví.
Která témata voliče zajímají?
Z hlediska témat důležitých pro rozhodování u voleb převládá mezi respondenty důraz na domácí témata, která preferuje 35 % dotazovaných. Témata týkající se Evropské unie upřednostňuje 10 %. Pro přibližně polovinu respondentů (49 %) jsou nicméně důležitá jak domácí témata, tak témata týkající se EU.
Z pohledu na konkrétní témata evidovala CVVM nejvyšší 27% podíl odpovědí respondentů, že nevědí, jaké je pro ně osobně důležité téma voleb. Nejčastěji zmiňovaným tématem byli běženci a migrace (15 %), dále hájení národních zájmů (5 %), brexit a situace po brexitu (4 %), životní prostředí (4 %), kvalita potravin (4 %), ekonomika, stav hospodaření a ekonomická krize (3 %), reforma, změna EU a špatné vedení EU (3 %) a další.
Tematická roztříštěnost a to, že lidé zatím „nevědí“, podle CVVM naznačuje, že potenciální voliči zatím v předvolební kampani nezaznamenali jedno velké jednotící téma.
Je důležitá spíše strana nebo osobnost?
Pro největší část dotázaných (43 %) jsou důležité jak osobnosti, tak strany, za které kandidují. Více než čtvrtina respondentů (28 %) pak považuje za důležitější konkrétní osoby, jejich pověst či vystupování, a naopak pro necelou čtvrtinu populace (24 %) je důležitější, za jakou stranu osoby kandidují.
Voličské preference v tiskové zprávě nejsou předpovědí výsledků voleb, ale poskytují pouze informaci o rozložení voličské podpory v době sběru dat, uvádí CVVM.