Dlouhou dobu se lidé přou o tom, zda je káva opravdu zdravá či nikoliv. Další studie potvrdila, že káva opravdu zdravá je a její konzumaci se tak vyhýbat nemusíme. V pozorovací studii, která zahrnovala téměř 20 tisíc respondentů, měli lidé, kteří konzumovali nejméně čtyři šálky kávy denně, o 64 procent nižší riziko předčasného úmrtí ve srovnání s těmi, kteří kávu nikdy nepili. Snížení rizika bylo navíc významnější u lidí od 45 let výše, což naznaču
Dále bylo prokázáno, že káva snižuje riziko mnoha onemocnění, včetně dibetu 2. typu, některých onemocnění jater, kolorektálního karcinomu, Alzheimerovy choroby a rakoviny kůže. Káva je plná antioxidantů, přičemž některé se v kávě vyskytují původně a jiné vznikají při jejím pražení. Některé sloučeniny nalezené v kávě souvisí s lepší citlivostí na inzulín, zlepšením jaterních funkcí a snížením některých chronických zánětů.
Spotřeba kávy je sice pro mnohé zdravá, ale například těhotné ženy by si měly dát pozor na její zkonzumované množství. Současné důkazy však naznačují, že konzumace mírného množství kofeinu - až do 200 mg za den - není spojena se zvýšeným rizikem potratu nebo předčasného porodu, což potvrzuje i předseda představenstva Americké vysoké školy porodníků a gynekologů Dr. Joseph Wax. Na závěr však dodal, že neexistují zatím dostatečné důkazy pro vyvození závěrů o účincích kofeinu na růst plodu.
Omezit spotřebu kávy a kofeinu byste měli i ve chvíli, kdy máte jakékoliv srdeční onemocnění. Kofein dokáže zvýšit srdeční frekvenci a měli by si dávat pozor lidé s hypertenzí nebo s nepravidelným srdečním tepem. Jeden až dva šálky kávy denně se zdají být jako zdraví neškodné, ale pokud jste jakkoli citliví na kofein, měli byste být opatrní při užívání kávy a dalších stimulačních prostředků. Mějte také na paměti, že i bezkofeinová káva obsahuje 1 - 5 mg kofeinu na jeden šálek.