Stalo se tak poté, kdy byly na letadle odhaleny trhliny. Po kauze s letadly typu Boeing 737 MAX je to pro společnost Boeing velká rána.
Australský národní dopravce Qantas se stal další leteckou společností, která vyřadila jedno z letadel Boeing z provozu, tentokrát typ 737NG, a navíc společnost uvedla, že naléhavě musí překontrolovat dalších 32 letadel. Vedení společnosti však dodalo, že se cestující nemají čeho bát. Oznámení Qantasu přišlo poté, kdy úřady v Soulu uvedly, že devět letadel bylo začátkem října odstaveno v Jižní Koreji, a to včetně pěti, které provozuje společnost Korean Air.
Boeing již dříve ohlásil problém u tohoto svého modelu, a to u části letadla, která pomáhá navázat křídlo na trup. To přimělo regulační orgány USA k tomu, aby začátkem tohoto měsíce nařídily okamžité prohlídky letadel tohoto typu, která jsou v provozu.
Po oznámení Qantasu mluvčí Boeingu pro agenturu AFP uvedl, že méně než 5 procent z 1 000 letadel, u kterých byly detekovány praskliny bylo opraveno. Podle agentury AFP by se tak mělo jednat o padesát letadel.
Chris Snook, vedoucí inženýr společnosti Qantas, na to reagoval slovy: „Nikdy bychom neprovozovali letadlo, pokud by to nebylo úplně bezpečné. I když je přítomna trhlina, neohrozí to okamžitě bezpečnost letadla."
Stephen Fankhausere, který je leteckým expertem na australské univerzitě Swinburne University of Technology, řekl, že části letadla byly navrženy tak, aby „byla možná určitá úroveň poškození nebo degradace“. „Čas kontroly je stanoven tak, aby se zajistilo, že trhliny nenarostou na nebezpečnou délku a výrazně neohrozí pevnost," uvedl australský expert.
Americký federální letecký úřad nařídil okamžité kontroly letadel Boeing 737NG, které létaly více než 30 000krát.
Výkonný ředitel Boeingu Dennis Muilenburg ve středu musel čelit dalšímu okruhu kritických otázek ze strany amerických zákonodárců, kteří obvinili společnost z „nedostatku upřímnosti“ při nehodách.
Boeing 737 NG je předchůdcem letadla Boeingu 737 MAX, které nelétá od poloviny března po dvou tragických haváriích v Indonésii a Etiopii.