Kolumbijská policie zabavila rekordní množství kokainu. Na banánových plantážích ho bylo 12 tun

Obrovské množství kokainu zabavila kolumbijská policie na čtyřech banánových plantážích na severu země. Prezident Juan Manuel Santos potvrdil, že jde o největší protidrogový zátah v rámci jedné akce v historii Kolumbie.

Podle kolumbijských úřadů patří zabavený kokain Golfskému kartelu (Clan del Golfo), jehož šéfem je Dairo Antonio Úsuga, známý jako Otoniel. Tento gang je považován za jeden z nejnebezpečnějších zločineckých organizací v Kolumbii. Spojené státy nabízí za informace, které povedou k jeho dopadení či smrti odměnu pět milionů dolarů (přes 100 milionů korun).

Mnoho ze stávajících přibližně 1 800 příslušníků obávaného kartelu jsou bývalí členové pravicových polovojenských jednotek. Letos ale gang utrpěl těžké ztráty. Úřady pozatýkaly přibližně 1 500 jeho členů a druhý nejvýše postavený muž zločinecké organizace dokonce přišel o život.

A nyní přišla další rána. Tržní hodnota zabavených drog se totiž odhaduje na astronomických 360 milionů dolarů (téměř osm miliard korun). A to ještě za předpokladu, že by celá zásilka zůstala jen v USA, kde se gram kokainu pohybuje v průměru okolo 60 dolarů (1 300 korun).

Spojené státy, kam většina kokainu z Jižní Ameriky putuje, jsou důležitým spojencem Kolumbie v boji proti drogovým kartelům. V Kolumbii se totiž vyrobí okolo 910 tun kokainu ročně, což z ní dělá největšího producenta této drogy na světě. Protidrogové policii se ale tento rok podařilo zabavit více než třetinu celkové produkce.

Tagy: