Multivitamíny jsou nejčastěji používanými doplňky stravy na světě. Jejich popularita rychle vzrostla v posledních několika desetiletích. Někteří lidé věří, že multivitamíny mohou zlepšit zdraví, kompenzovat špatné stravovací návyky a dokonce snížit riziko chronických onemocnění. Myslíte si však, že jsou tyto deklarované výhody reálné?
Multivitamíny jsou doplňky, které obsahují mnoho různých vitamínů a minerálů, někdy spolu s dalšími složkami.
Neexistuje žádný standard pro to, jak by měl být multivitamín tvořen, a proto se složení živin liší podle značky a produktu.
Vitamíny a minerály je důležité přijímat ideálně z pestré stravy, v našem jídelníčku mají hned několik funkcí. Jsou důležité pro reprodukci, růst a regulaci tělesných procesů.
Vzhledem k tomu, že doplňky stravy nejsou regulovány Správou potravin a léčiv (FDA), mohou multivitamíny obsahovat vyšší nebo nižší hladiny některých živin, než je uvedeno. Na toto bychom měli při užívání multivitamínů vždy pomýšlet.
Multivitamíny a srdeční onemocnění
Onemocnění srdce je hlavní příčinou úmrtí na celém světě. Mnoho lidí věří, že užívání multivitamínu může pomoci předcházet srdečním onemocněním, ale důkazy jsou smíšené.
Některé studie naznačují, že multivitamíny korelují se sníženým rizikem infarktu a úmrtí, zatímco jiné nevykazují žádné s tímto spojené účinky multivitaminů.
Nedávná studie například ukázala, že u žen - nikoli však u mužů - je užívání multivitamínu po dobu nejméně 3 let spojeno s o 35 % nižším rizikem úmrtí na srdeční choroby.
Multivitamíny a rakovina
Důkazy týkající se užívání multivitamínu a rizika rakoviny jsou také smíšené. Některé studie nenaznačují žádný vliv na riziko rakoviny, zatímco jiné spojují užívání multivitamínu dokonce se zvýšeným rizikem rakoviny.
Jedna randomizovaná, kontrolovaná studie zkoumala riziko u u 47 289 lidí. Bylo zjištěno o 31 % nižší riziko rakoviny u mužů, kteří užívali multivitamíny, ale žádný účinek u žen.
Další dvě observační studie, z nichž jedna zahrnovala ženy, a další včetně mužů, vázala dlouhodobé užívání multivitamínu na snížené riziko rakoviny tlustého střeva.
Další zdravotní studie konstatovala, že dlouhodobé užívání multivitamínu snižuje riziko rakoviny u mužů bez anamnézy rakoviny. Neměla však žádný vliv na riziko úmrtí během sledovaného období.
Multivitamíny mohou být v některých případech škodlivé
Dávkování je důležitým faktorem, který je třeba vzít v úvahu při užívání multivitamínů. Ačkoli vysoké dávky některých vitamínů a minerálů jsou v pořádku, vysoké množství jiných může být vážně škodlivé. Je důležité také rozlišovat vitamíny rozpustné ve vodě a v tucích.
U těch rozpustných ve vodě (B a C) vaše tělo vyloučí přebytečné množství. Vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, a K) se zase mohou hromadit v našem organismu.
Zatímco vitamíny E a K jsou relativně netoxické, vitamíny A a D mohou mít toxické účinky, pokud jsou konzumovány nadměrně. Zvláště opatrné by pak měly být těhotné ženy a kuřáci by se měli vyvarovat multivitaminu s velkým množstvím betakarotenu nebo vitamínu A, protože tyto živiny mohou zvýšit riziko rakoviny plic.
Kdo by měl multivitamíny užívat?
Myslete na to, že multivitamíny nejsou pro každého vhodné a mohou dokonce jednotlivcům ublížit. Na doplnění některých vitamínů bychom měli dbát zejména u některých starších osob, těhotných a kojících žen, u lidí trpících nějakým onemocněním či veganů a vegetariánů. V ostatních případech může být užívání vitaminů v nejlepším případě naprosto zbytečné.