Veterináři chtějí oplotit dálnice D1 a D2. Chtějí tak předejít případnému novému riziku zavlečení afrického moru prasat ze zahraničí. Včera to byl přesně rok, co se na Zlínsku africký mor prasat objevil. Nákaza zasáhla zhruba 230 divočáků.
Dálnice D1 i D2 by měly být oploceny do dvou let. Na starosti to má Ředitelství silnic a dálnic, nicméně jak z dokumentace vyplývá a ostatně to potvrzuje i šéf veterinářů, výstavbu plotů zdržují úřady, které až příliš pomalu vydávají územní rozhodnutí potřebné pro výstavbu plotu.
Ploty by každopádně měly zabránit šíření afrického moru prasat z východních států. Přirozenou cestou tedy z divočáka na divočáka. Veterináři naposledy zjistili africký mor prasat letos v dubnu, a to konkrétně u 10 uhynulých divočáků.
„Byli starý čtyři až šest měsíců, takže doopravdy zatím tu infekci můžeme datovat do ledna, února, kde byla poslední,“ říká ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
Pokud se v následujících čtyřech měsících už žádná infekce neprokáže, dá se říci, že právě na Zlínsku je ta nákaza zažehnána. Nicméně veterinární opatření bude pokračovat i nadále, a to až do jara roku 2020.
Na Zlínsku se za rok africký mor prasat prokázal u 230 kusů divočáků, 18 z nich bylo uloveno, další zbylé kusy byly nalezeny už ale uhynulé. Do Česka se nákaza dostala zřejmě ze špatně tepelně zpracovaných masných výrobků. Aktuálně se s morem prasat potýkají například v Maďarsku a nebo také na pomezí Ukrajiny a Rumunska. V Polsku zase veterináři bojují s nákazou na zhruba jedné pětině svého území.