mor

Výpis příspěvků ke štítku „mor“

I v dobách moru znali na Moravě „covid pas“. Hromadám mrtvol opatření nezabránila

Morové boule na různých částech těla měly ve 48 hodinách za následek nevyhnutelnou smrt. Tak líčil morovou epidemii v moravském Novém Jičíně roku 1715 farář Vincenc Ottopal. „Díky morovým sloupům a kaplím zdejší lidé na mor dodnes nezapomněli a nyní si tyto památky spojují s covidem,“ říká historik Jaroslav Zezulčík. V morové kapli nad městem je dokonce vyvěšena modlitba za ukončení epidemie koronaviru, kterou věřící vroucně deklamují.

Lidé věřili nesmyslům i při léčbě moru, pomoci měly kouření a talismany z mrtvých

Někteří z nás věří, že covid lze vyléčit česnekem či alkoholem, šarlatánské návrhy zní dokonce z poslaneckých lavic. Historik lékařství Karel Černý v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, že lidé spoléhali na nesmysly už v časech moru. Dávné morové rány byly přitom ve srovnání se současnou pandemií nepoměrně krutější, ve 14. století připravily o život až třetinu evropské populace. A přece je podle Černého mezi morem a covidem několik paralel.

V Braniborsku se potvrdila nákaza africkým morem prasat, zabíjí divoká i domácí

V Německu se poprvé potvrdila nákaza africkým morem prasat. Nemoc se objevila u zdechliny divočáka ve spolkové zemi Braniborsko nedaleko hranic s Polskem, uvedla dnes podle agentury DPA německá ministryně zemědělství Julie Klöcknerová. Jde o virové onemocnění. Virus je pro člověka neškodný, ale v mnoha zemích způsobil značné ekonomické škody a neexistují proti němu žádné vakcíny. Zabíjí divoká i domácí prasata.