Nařízený home office? Zde jsou stručná pravidla Zdroj: foto pixabay
Přijatá opatření se dotýkají i chodu firem a jejich zaměstnanců. Ze zaplněných kanceláří se staly liduprázdné místnosti a lidé pracují z pohodlí obýváků. Pro některé utrpení, pro druhé naopak splněný sen. Ale i u home office by měla fungovat striktní pravidla.
Domácí kanceláře mají spoustu úskalí, proto je potřebná osobní disciplína a samostatná organizace práce. Zaměstnancům může chybět klid, který mají v kanceláři, a zároveň i tým jejich kolegů. Nemají pevně stanovený řád a kolem je spoustu rozptylovacích elementů.
Člověk by měl dělat všechno naprosto stejně jako v kanceláři. Probudit se, dát si snídani a převléknout se z pyžama. Měl by si i vybrat pracovní místo takové, kde bude mít klid od své rodiny. „Právě organizace, řád a udržování (virtuálních) sociálních kontaktů mohou pomoci toto období překlenout a být nejen pracovně efektivní, ale i psychicky daleko více v pohodě,“ doporučuje koučka vzdělávací společnosti MgC Group Martina Jandečková.
Komunikace
V dnešním světě moderních technologií není komunikace žádný problém. Digitální nomádi takto pracují každý den. Komunikovat s kolegy by proto nemělo být obtížné. „Důležitý je sociální kontakt s kolegy, možnost věci komunikovat, společně vymýšlet, dostávat na ně zpětnou vazbu a pokud možno (virtuálně) spoluvytvářet,“ doporučuje Jandečková.
Pravidla podle vzdělávací společnosti MgC Group:
- domluvte se se zaměstnavatelem na objemu a formě odevzdávané práce
- vyhraďte si doma čas a místo na práci
- je-li doma někdo další, vysvětlete, že teď pracujete, že vás nemají rušit
- převlékněte se z pyžama
- připravte si seznam úkolů
- buďte ve spojení s ostatními jako vždy – mail, telefon, aplikace
- dělejte si přestávky
Duševní pohoda
Takzvané „koronavirus news“ se šíří neuvěřitelně rychle. Není potřeba je sledovat 24 hodin denně. Denní řád by měl být pravidelný a člověk by se neměl izolovat od ostatních (k tomu poslouží společenská a sociální média). Měl by si najít dávku malých radostí, aby mu nechyběl optimismus. Celodenní soužití by se mělo brát jako možnost „být konečně spolu a mít na sebe čas“.
„Nekončící izolace spolu se strachem ze šíření nového typu koronaviru se může podepsat na každém z nás. V současné době se všichni snažíme uchránit své fyzické zdraví, jsme izolováni od okolí a žijeme zcela jiný život než ten, na který jsme zvyklí,“ uzavírá Martina Jandečková.