Takzvané minipivovary u nás zažívají velký boom. V České republice je jich už téměř 500. Jak se ale ukazuje, zřejmě jim není moc přáno. Mnohé z nich mají problémy s úřady, které jim často hází klacky pod nohy a komplikují život nesmyslnou byrokracií.
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří. Minipivovary si nestěžují na EET ani zákaz kouření, vadí jim ale byrokracie. Místo toho aby investovali čas a peníze do rozvoje, musí shánět razítka a peníze jim leží u celníků. „Subjekt musí složit zajištění, které kryje rizika, které vyplývají z jeho podnikání a z toho, že provozuje daňový sklad,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima Jan Boháč z Generálního ředitelství cel. „Máme 6 společníků a k tomu 1 firma. To znamená 7 subjektů a ke každému musíme za všechny pojišťovny, že jich je nějakých 7 nebo 8, dodat teoreticky každoročně bezdlužnost a k tomu ještě sociálku,“ uvedl ředitel jednoho z minipivovarů Miloš Procházka s tím, že v přepočtu musí odevzdat zhruba 50 vyjádření.
Každý týden vzniká jeden minipivovar
„Je to byrokratická zátěž a konec konců i ty peníze, který potom musí složit navíc. Je to prostě nepříjemné, zdlouhavé a otravné,“ upřesnil předseda svazu Českomoravských minipivovarů Jan Šuráň. „My se o těch změnách zákona pochopitelně budeme bavit. Proběhne diskuze na poli ministerstva financí,“ doplnil Boháč. I přes tuto byrokratickou zátěž v podstatě každý týden vzniká jeden nový minipivovar a jejich obliba neustále roste. V současné době jejich počet přesáhl 400. V minulosti jich ale bylo dokonce dvakrát tolik. Naopak velké pivovary z momentální situace příliš nadšené nejsou. Jejich piva si totiž lidé kupují hlavně v lahvích nebo rovnou přecházení na míchané nápoje.