Fotbalové asociace Anglie, Skotska a Severního Irska přijaly nová pravidla, podle kterých se děti mladší 11 let nebudou učit při fotbalu hlavičkování. A tím nová omezení nekončí – další budou zavedena pro všechny hráče do 18 let...
Jen nedávno vědci z Univerzity v Glasgow zjistili, že pravděpodobnost úmrtí na mozkové choroby je u fotbalistů třikrát vyšší než u jiných povolání či sportů. „Nově zavedená pravidla jsou vývojem již existujících pravidel a pomohou tak trenérům a učitelům významně snížit škodu způsobenou zbytečnými zraněními během tréninků,“ říká Mark Bullingham, šéf fotbalové asociace Anglie v rozhovoru pro BBC.
#Football: Heading the ball in training has been outlawed for children under the age of 12 in #England, #Scotland and #NorthernIreland as part of @FA's updated "heading guidance" for the game. Should #Singapore follow suit? Tell us what you think. pic.twitter.com/56ZvT1Wrov
— ST Sports Desk (@STsportsdesk) February 25, 2020
Podle něj studie ukázaly, že během oficiálních zápasů děti stejně hlavičkují jen zřídka, takže není třeba zákaz praktikovat i při zápasech. Studie vědců z Univerzity v Glasgow vznikla na základě žádosti anglické Fotbalové asociace a asociace profesionálních fotbalových hráčů pod vedením neuropatologa Willieho Stewarta.
Nová pravidla hlavičkování
- Pravidla se vztahují na všechny věkové skupiny – od těch nejmenších až do 18 let
- Během fotbalových tréninků na základní škole je zakázáno hlavičkovat (tzn. od 4 do 11 let)
- Postupné uvolňování zákazu se vztahuje na věk od 12 do 16 let
- Limity velikosti fotbalového míče se pro každou věkovou skupinu liší
- Pravidla hlaviček během zápasů se nemění vzhledem k nízkému počtu takového počínání u dětí
Ve studii byla zaznamenána různá rizika: pětinásobné zvýšení šance na Alzheimerovu chorobu, čtyřnásobné zvýšení pravděpodobnosti oslabení motoriky a dvojnásobné zvýšení pravděpodobnosti Parkinsonovy choroby. Podle šéfa skotského fotbalového svazu Iana Maxwella jsou změny pravidel provedeny kvůli prevenci zdravotního stavu mladých hráčů.
„Náš výbor přezkoumal a schválil nová doporučení,“ uvedl Patrick Nelson, hlava fotbalového svazu Severního Irska. „Došli jsme k závěru, že se jedná o krok správným směrem a že pravidla budou přínosem pro mladé hráče i fotbal samotný.“ Tato iniciativa však má i své odpůrce. ‚‚Hlavičky jsou pro každého fotbalistu zásadní dovedností. Jak si myslí, že to fotbalisté zvládnou v pozdějším věku, když mají tyto úkony zakázáno praktikovat v těch nejproduktivnějších letech?“ napsal na svém Twitteru někdejší hráč fotbalového klubu Tottenham Hotspur Jamie O`Hara.
So children are now banned from heading the ball in youth football training between under 12s and under 16s.
— BETUNITE (@BETUNITE) February 25, 2020
Will we be missing out on a generation of players like this man?
What is everyone's thoughts? 🤔#Heading #Football #Headers pic.twitter.com/bNZhDRPjZb
Willie Stewart, který výzkum vedl, zavedení nových pravidel uvítal. „K pochopení faktorů, které určují zvýšené riziko neurodegenerativních nemocí u fotbalistů, je zapotřebí mnohem důkladnějšího výzkumu. Mezitím bude rozumné přijmout tato opatření,“ uvedl neuropatolog.
Podle Dr. Stewarta je nutné rozšířit nová pravidla i na jiné sporty, nejen na dětský fotbal. Podobná pravidla, která zahrnují omezení během zápasů, platí ve Spojených státech již od roku 2015. Byla přijata poté, co řada trenérů a rodičů mladých fotbalových hráčů podala žaloby proti americké Fotbalové federace.
I když vědci z Univerzity v Glasgow varují před rizikem demence, mají i lepší zprávy. U bývalých fotbalistů je prý v porovnání s průměrnou populací nižší výskyt onemocnění srdce či rakoviny.