Slovenskem otřásla zpráva o vraždě teprve sedmadvacetiletého investigativního novináře webového portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny K. V neděli večer je už mrtvé objevila hlídka v rodinném domě ve Veľkej Mači. Podle vyjádření slovenského policejního prezidenta Tibora Gašpara policie zahájila trestní stíhání pro úkladnou vraždu.
„Z dostupných informací je nejpravděpodobnější motiv, který souvisí s investigativní činností novináře. Policie vždy sice pracuje i s dalšími verzemi, ale ty v této chvíli není možné blíže specifikovat kvůli úspěšnosti dalšího vyšetřování,“ uvedl na pondělní tiskové konferenci slovenský policejní prezident Tibor Gašpar.
Sedmadvacetiletého novináře Jána K. a jeho partnerku Martinu K. objevila v neděli večer policejní hlídka. Ta reagovala na volání matky přítelkyně, že se nemůže spojit se svou dcerou. Oba už v té době byli po smrti. Podle slovenského policejního prezidenta zemřeli s největší pravděpodobností na následky střelných zranění.
Novináře střelili do hrudě, jeho přítelkyni do hlavy
„U každé z osob bylo jedno střelné poranění. U družky novináře do hlavy a u samotného novináře do hrudě. Další okolnosti úmrtí přiblíží samozřejmě pitva. Těla byla převezena na pitevní pracoviště v Nitře, kde bude provedena pitva na určení bližších okolností i detailů celého usmrcení,“ vysvětlil Gašpar.
Čas smrti momentálně policisté předpokládají někdy mezi čtvrtkem, kdy je znám poslední kontakt s přítelkyní novináře Martinou K., a nedělním večerem. Podle Gašpara Slovensko vynaloží všechny své prostředky na to, aby co nejrychleji objasnilo tuto dvojnásobnou vraždu. „Slovensko ještě nečelilo bezprecedentnímu útoku na novináře a já ještě jednou na závěr odsuzuji takové jednání,“ dodal.
Kuciak psal o daňových kauzách a lidech blízkých vládní straně Smer
Kuciak se jako investigativní novinář věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Kuciak loni na sociální síti podle médií napsal, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.
Jediným případem, kdy byl kvůli své práci zabit český novinář, zůstává vražda Václava Dvořáka z roku 1992. Podle výsledku vyšetřování, které byly zveřejněny až v roce 2006, za ní stál kontroverzní podnikatel František Mrázek. Dvořáka v jeho domě v Kostelci nad Černými Lesy zastřelil podle detektivů Bohuslav Hájek, jehož služby Mrázkovi zprostředkoval Antonín Běla, další z již mrtvých bossů. Hájek později zmizel, pravděpodobně byl také zavražděn.
Další známou kauzou je i plánování vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Plán ale v létě 2002 odhalila policie. Za vším tehdy stál bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba. Důvodem chystaného činu byly údajně články, ve kterých Slonková poukazovala na Srbovy podezřelé praktiky na ministerstvu.