Kosatka Wikie se zapíše do dějin jako první kosatka, která se naučila opakovat lidskou řeč. Na jihu Francie ve vodním parku města Antibes si tak můžete poslechnout kosatku, která umí pozdravit a počítá do tří.
Není velkým tajemstvím, že velryby a delfíni patří k několika málo živočišným druhům, které jsou schopné napodobovat lidskou řeč. A důkazem je šestnáctiletá kosatka Wikie, kterou vycvičili trenéři se speciálním týmem vědců.
Wikie umí říkat slova jako „hello“, „bye bye“, počítat do tří či říct jméno „Amy“. „U savců je to velmi vzácné, lidé jsou v tom samo sebou dobří, ale je zajímavé, že ze savců to nejlépe zvládají právě mořští savci,“ řekl pro stanici BBC profesor z univerzity v St Andrews Josep Call, který se zabýval výzkumem.
Upovídaná Wikie patří ke kostkám dravým, které žijí ve skupinách a používají speciální dialekty. To jim umožňuje komunikovat s ostatními kosatkami svého druhu ve volné přírodě. A šestnáctiletá kosatka ve Francii se byla schopná naučit opakovat i lidské zvuky. „Tento výsledek nám ukazuje, jakým způsobem se učí stejné zvuky i kosatky ve volné přírodě. Také teď lépe víme, jak vzniká jejich dialekt,“ uvedl Call.
Podle dalšího z vědců, který se na výzkumu podílel, budou v budoucnu s trénovanou kosatkou možné i jednoduché konverzace. Současně ale upozornil na opatrnost, která se musí věnovat vnucování lidských konceptů zvířatům. „Získáme více, pokud se pokusíme porozumět přirozenému způsobu komunikace každého zvířecího druhu v jejich prostředí, než když se budeme snažit je naučit lidskou řeč,“ řekl vědec Josef Abramson.
Nikdo nemůže s jistotou říci, zda by se ve volné přírodě našly další kosatky se stejnými schopnostmi.
Kosatka dravá je největším zástupcem čeledi delfínovitých. Je všestranným predátorem stojícím na vrcholu mořského potravního řetězce. Požírá ryby, želvy, ptáky, tuleně, žraloky, ale i některé kytovce. Název „velryba zabiják“ odráží její pověst velkolepého a obávaného mořského savce. Pro člověka ale v drtivé většině případů nebezpečí nepředstavuje.