Nejde zarýglovat Česko na další měsíce, řekl Šmucler v Karanténě. Koronavirus chce porazit technologicky

Karanténa: Jedeme v tom spolu (2)

Televize Prima odvysílala další díl pořadu Karanténa s Liborem Boučkem a Markétou Fialovou. Na dotazy tentokrát odpovídal mimo jiné také Roman Šmucler. Prezident České stomatologické komory v pořadu uvedl, že je potřeba zaměřit se primárně na ochranu seniorů a co nejdříve rozvolnit přísná vládní nařízení. Šmucler také vítá projekt tzv. inteligentní karantény.

„Nejde žít tak, že Česko zarýglujeme na příštích několik měsíců,“ má jasno prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Podle něj je nejdůležitější ochránit před nákazou nejohroženější skupinu, kterou jsou senioři. Podle Šmuclera by tak měla být zaměřena pozornost na léčebny dlouhodobě nemocných a také by se měl vymyslet způsob, jak zamezit infikování starých lidí a celkově obnovit život zdravých lidí.

Šmucler proto vítá tzv. inteligentní karanténu, která by se měla v Česku začít naplno uplatňovat po Velikonocích. Projekt, kterému bude velet armáda, má za pomoci moderních technologií co nejpřesněji zpětně zmapovat pohyb nakaženého člověka, dohledat všechny, kteří s ním přišli do styku a izolovat je.

„To je přesně ta věc, která pomohla v Koreji, a je to třeba dělat. My potřebujeme hodně testovat, testujeme pořád relativně málo, ale už se to zlepšilo,“ myslí si Šmucler s tím, že je třeba identifikovat nemocné lidi, aby ti ostatní mohli normálně žít. Podle Šmuclera právě díky chytré karanténě funguje jihokorejská ekonomika poměrně dobře i v době krize.

Současný prezident České stomatologické komory byl dnes spolu s poslancem a lékařem Vítem Kaňkovským (KDU-ČSL), senátorem Martinem Červíčkem (ODS) a ekonomem Filipem Matějkou jmenován do Ústředního krizového štábu. Ve skupině odborníků, které nově předsedá ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) by chtěl Šmucler hledat „kreativní cesty“, jak nad nemocí COVID-19 zvítězit technologicky, aby Češi nemuseli být zavření.

Tagy: