Vědci z NASA odhalili snímky a první detaily o ledovém objektu Ultima Thule nacházejícím se na okraji sluneční soustavy. Ultima Thule, který je z naší Země nejvzdálenějším objeveným tělesem, má tvar „sněhuláka“. Snímky poslala na Zemi sonda New Horizons, informoval server Deutsche welle.
Snímky objektu Ultima Thule, který je od Země vzdálen asi 6,4 miliardy kilometrů, byly sondou pořízeny ze vzdálenosti asi 27 tisíc kilometrů. Z fotografií je vidět, že se Ultima Thule skládá ze dvou „koulí“, nebo „lalůčků“.
New day, new data! Brand-new findings from @NASANewHorizons’ flyby of the most distant object ever explored – #UltimaThule:
— NASA (@NASA) January 3, 2019
🌕No evidence of rings or satellites
🌐No evidence of an atmosphere
⛄️The two lobes are nearly identical in color
➕More! Details https://t.co/4N22FlYP8O pic.twitter.com/yWtcvntMSJ
Vědci z NASA věří, že vesmírné těleso bylo zformováno ze dvou rotujících mraků nebo kusů ledu či valounů. Oba objekty byly gravitací velmi pomalu přitahovány, až se spojily v jedno „dvojité“ těleso s výrazným „krkem“.
#UltimaThule used to be 2 separate objects. It likely formed over time as a rotating cloud of small, icy bodies started to combine. Eventually, 2 larger bodies remained & slowly spiraled closer until they touched, forming the bi-lobed object we see today: https://t.co/ZuxLDtzW9c pic.twitter.com/FwWDAaAdey
— NASA (@NASA) January 2, 2019
Kromě toho, že je Ultima Thule nejvzdálenějším zmapovaným tělesem ve vesmíru, může být i tím nejstarším doposud objeveným pozemskou sondou. Jeho tělo se pravděpodobně zformovalo dříve než 99 procent těles a formací naší sluneční soustavy.
Ultima Thule je asi 33 kilometrů dlouhý a nachází se v Kuiperově pásu, v „zóně soumraku“ a výskytu malých ledových a skalnatých objektů, která leží za Neptunem a Sluncem je jen nepatrně ozařována.