
Exkluzivní výzkum: ANO znovu oslabilo. Spolu je na 20 procentech, slavit mohou Motoristé
Čínská sonda Čchang-e 6 letí k Měsíci, kde má poprvé v historii sebrat vzorky z jeho odvrácené strany. Podle americké CNN se o temnou část Měsíce zajímali už Sověti, ale až nynější bádání má vědcům poskytnout vodítka k pochopení původu této zemské družice.
Na první pohled to vypadá jako objev století: sonda Mars Express společnosti ESA našla na rudé planetě záhadné skvrny, které nápadně připomínají vyhřívající se pavouky. Je to ale trochu jinak: místo živých tvorů jde o usazeniny z gejzírů vyvřelých z hlubin Marsu.
Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že její přístroje na Marsu a jeho oběžné dráze zaznamenaly tvorbu jednoho z největších kráterů v historii mise na rudé planetě. V kráteru i jeho okolí jsou velké kusy ledu, jejichž přítomnost může být rozhodující pro budoucí misi člověka na Mars, uvedli vědci na čtvrteční tiskové konferenci.
NASA v úterý oznámila, že zářijový náraz sondy DART do vesmírného objektu Dimorphos (měsíce planetky Didymos) přinesl kýžené ovoce a dokonce překonal původní odhady. Po několika týdnech už totiž mají experti k dispozici data o trajektorii a době oběhu Dimorphosu kolem domovské planetky. K jakým změnám došlo, ukázala americká CNN.
Průzkumná helikoptéra Ingenuity, která byla vedle vozítka Perseverance součástí sondy, jež loni přistála na Marsu, znovu vzlétla. Tentokrát zaznamenala velký úspěch, jelikož vystoupala až do výšky osmi metrů nad povrch planety, přičemž vyfotila trosky své mateřské sondy a pomohla NASA osvětlit, jak přistání probíhalo.
Zjištění, které si zaslouží označení „přelomové“, získala ohledně Marsu Evropská kosmická agentura. Její sonda Trace Gas Orbiter obíhající kolem planety objevila pod povrchem monstrózního kaňonu Valles Marineris – masivní verzi amerického Grand Canyonu – pravděpodobně velké množství vody. Chytrý přístroj dokáže detekovat kapalinu v metrové hloubce.
Sonda americké vesmírné agentury NASA Parker Solar Probe proletěla vnější atmosférou Slunce, takzvanou korónou. Podle NASA je to poprvé, co se sonda „dotkla“ Slunce. Vědci o úspěchu informovali v úterý během zasedání Americké geofyzikální unie.
Z floridského Mysu Canaveral v sobotu odstartovala raketa Atlas V, která vynesla americkou sondu Lucy do vesmíru. Lucy míří k asteroidům doprovázejícím planetu Jupiter na oběžné dráze kolem Slunce. Její mise má trvat 12 let a má přispět k pochopení formování naší Sluneční soustavy. Jak kosmická loď vypadá, jaké skrývá zajímavosti a co všechno bude zkoumat? Podívejte se na reportáž CNN v úvodním videu.
NASA finišuje s přípravami útoku na asteroid. Cílem vesmírné mise DART je zasáhnout měsíc planetky Didymos a změnit jeho oběžnou dráhu. Ambiciózní plán má ukázat, jak jsou lidé schopni čelit hrozbám z kosmu, informuje web stanice CNN.
Pod jednou střechou spolu tři měsíce stráví několik českých internetových celebrit, takzvaných influencerů. Kamera bude sledovat každý jejich krok. O vítězi potom budou hlasovat ve speciální aplikaci diváci. Pořad bude vysílat televize Prima od úterý 6. dubna.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil zvuk, který vydává robotický průzkumník Perseverance při jízdě po povrchu Marsu. Je to skřípání, rachocení a bouchání, které by na pozemské standardy bylo znepokojující, uvedla agentura AP. Více než šestnáctiminutový zvukový záznam publikovala na svém webu Laboratoř tryskového pohonu (JPL) NASA v Pasadeně, odkud se mise Perseverance řídí.
Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila první video z kamery robotického roveru Perseverance, který úspěšně přistál na Marsu minulý čtvrtek. Jde o vůbec první záběry měkkého dosedu na rudé planetě. NASA se s veřejností podělila i o první zvukový záznam pořízený na Marsu.