reklama

sonda

Výpis příspěvků ke štítku „sonda“

K Jupiterovým asteroidům míří Lucy. Vědci do ní vkládají naděje, požehnal jí Ringo Starr

20. října 2021 20:05

Z floridského Mysu Canaveral v sobotu odstartovala raketa Atlas V, která vynesla americkou sondu Lucy do vesmíru. Lucy míří k asteroidům doprovázejícím planetu Jupiter na oběžné dráze kolem Slunce. Její mise má trvat 12 let a má přispět k pochopení formování naší Sluneční soustavy. Jak kosmická loď vypadá, jaké skrývá zajímavosti a co všechno bude zkoumat? Podívejte se na reportáž CNN v úvodním videu.

Skřípání, rachocení a bouchání. NASA zveřejnila „znepokojující“ zvuk sondy na Marsu

18. března 2021 08:27

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil zvuk, který vydává robotický průzkumník Perseverance při jízdě po povrchu Marsu. Je to skřípání, rachocení a bouchání, které by na pozemské standardy bylo znepokojující, uvedla agentura AP. Více než šestnáctiminutový zvukový záznam publikovala na svém webu Laboratoř tryskového pohonu (JPL) NASA v Pasadeně, odkud se mise Perseverance řídí.

Sonda Solar Orbiter pořídila snímky Slunce ze zatím nejbližší vzdálenosti

16. července 2020 20:52

V okolí Slunce dochází k erupcím, které se podařilo vyfotografovat přístrojům sondy Solar Orbiter. Evropská kosmická agentura (ESA) ve čtvrtek zveřejnila první snímky, které sonda pořídila z vůbec nejbližší vzdálenosti ke Slunci – 77 milionů kilometrů. Solar Orbiter vyletěla k nejblíže vzdálené hvězdě od Země na začátku února letošního roku. Na vybavení sondy se podíleli i čeští vědci.

reklama