sonda

Výpis příspěvků ke štítku „sonda“

Překvapení pro vědce. Sonda odhalila kusy ledu na Marsu, NASA tam chce vyslat astronauty

27. října 2022 23:32

Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že její přístroje na Marsu a jeho oběžné dráze zaznamenaly tvorbu jednoho z největších kráterů v historii mise na rudé planetě. V kráteru i jeho okolí jsou velké kusy ledu, jejichž přítomnost může být rozhodující pro budoucí misi člověka na Mars, uvedli vědci na čtvrteční tiskové konferenci.

NASA šťouchla do měsíce Dimorphos a změnila jeho dráhu letu. CNN ukazuje jak moc

13. října 2022 06:35

NASA v úterý oznámila, že zářijový náraz sondy DART do vesmírného objektu Dimorphos (měsíce planetky Didymos) přinesl kýžené ovoce a dokonce překonal původní odhady. Po několika týdnech už totiž mají experti k dispozici data o trajektorii a době oběhu Dimorphosu kolem domovské planetky. K jakým změnám došlo, ukázala americká CNN.

Vesmírný úspěch na Marsu: Vrtulník NASA dokázal znovu vzlétnout, vyfotil trosky sondy

30. dubna 2022 08:15

Průzkumná helikoptéra Ingenuity, která byla vedle vozítka Perseverance součástí sondy, jež loni přistála na Marsu, znovu vzlétla. Tentokrát zaznamenala velký úspěch, jelikož vystoupala až do výšky osmi metrů nad povrch planety, přičemž vyfotila trosky své mateřské sondy a pomohla NASA osvětlit, jak přistání probíhalo.

Přelomový objev na Marsu. Vědci vypátrali velké množství vody na dně „Grand Canyonu“

17. prosince 2021 17:24

Zjištění, které si zaslouží označení „přelomové“, získala ohledně Marsu Evropská kosmická agentura. Její sonda Trace Gas Orbiter obíhající kolem planety objevila pod povrchem monstrózního kaňonu Valles Marineris – masivní verzi amerického Grand Canyonu – pravděpodobně velké množství vody. Chytrý přístroj dokáže detekovat kapalinu v metrové hloubce.

K Jupiterovým asteroidům míří Lucy. Vědci do ní vkládají naděje, požehnal jí Ringo Starr

20. října 2021 20:05

Z floridského Mysu Canaveral v sobotu odstartovala raketa Atlas V, která vynesla americkou sondu Lucy do vesmíru. Lucy míří k asteroidům doprovázejícím planetu Jupiter na oběžné dráze kolem Slunce. Její mise má trvat 12 let a má přispět k pochopení formování naší Sluneční soustavy. Jak kosmická loď vypadá, jaké skrývá zajímavosti a co všechno bude zkoumat? Podívejte se na reportáž CNN v úvodním videu.

Skřípání, rachocení a bouchání. NASA zveřejnila „znepokojující“ zvuk sondy na Marsu

18. března 2021 08:27

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil zvuk, který vydává robotický průzkumník Perseverance při jízdě po povrchu Marsu. Je to skřípání, rachocení a bouchání, které by na pozemské standardy bylo znepokojující, uvedla agentura AP. Více než šestnáctiminutový zvukový záznam publikovala na svém webu Laboratoř tryskového pohonu (JPL) NASA v Pasadeně, odkud se mise Perseverance řídí.