Německý ústavní soud ve středu vyzval, aby zákonodárci umožnili zavedení třetího pohlaví v úředních dokumentech. V současnosti je v Německu možné zaznamenat při narození dítěte jako pohlaví buď mužské, ženské, nebo kolonku nechat nevyplněnou. V dnes zveřejněném rozhodnutí ústavní soudci požadují, aby mohly údaj o pohlaví vyplnit i intersexuální osoby, jejichž orgány nejsou typicky mužské, ani typicky ženské.
Ústavní soud v německém Karlsruhe předložil rozhodnutí týkající se lidských hermafroditů vládě. Ta má do konce roku 2018 vypracovat zákon, který specifikuje další pohlavní kategorii vedle té mužské a ženské.
Mluvčí německé vlády pro média uvedl, že vláda bude respektovat rozhodnutí soudu. S největší pravděpodobností se tak Německo v příštích letech stane vůbec první evropskou zemí, která nabídne intersexuálům vybrat si ze tří možností pohlaví.
Případ lidských hermafroditů se do podvědomí Němců dostal díky ženě, jejíž chromozomový test potvrdil, že není ani ženou ani mužem.
Ústavní soud podle BBC také uvedl, že stávající předpisy o občanském statusu jsou diskriminační vůči intersexuálním lidem a je třeba to změnit.
Kdo jsou to intersexuálové?
Intersexuál neboli lidský hermafrodit se říká člověku, jehož vnitřní nebo vnější orgány jsou odlišné od těch typicky ženských nebo mužských. Intersexuál může mít navenek pohlavní orgány jednoho pohlaví, ale orgány vnitřní mohou být opačného pohlaví. Jde tedy o kombinaci mužských a ženských pohlavních orgánů. Intersexualita může mít čtyři podoby. Podle OSN tento stav postihuje až 1,7 procent světové populace.
Intersexuální pohlaví uznává již několik světových zemí jako například Austrálie, Indie, Nový Zéland, Nepál nebo USA, kde byl v minulém roce dokonce vydán první rodný list pro intersexuála.
Německo problém dvojího pohlaví řeší již několik let. Od roku 2013 naši západní sousedé mohou nechat prázdnou kolonku v rodném listě pro děti, které se narodily s charakteristikami jak mužů, tak i žen. Rozhodnutí soudu zaregistrovat hermafrodity jako třetí pohlaví se tak u našich sousedů zdá být přirozený proces v daném tématu.
Mezi evropské země, kde se problematika intersexuálů také veřejně řeší, patří i Belgie. Tam se o zviditelnění problému postarala známá belgická modelka Hanna Gaby Odiele, která veřejnosti odhalila, že je intersexuál. Věří, že svým otevřeným přiznáním prolomí tabu, které v tomto tématu panuje.