Vtipné výrazy dětí 14 Zdroj: Reddit/Imgur
Dětská obezita, stejně jako obezita u dospělých, u nás i celosvětově narůstá. V civilizovaných zemích je již brána jako epidemie a její výskyt za posledních 10 let je téměř trojnásobný. V Česku je podle dat WHO (Světová zdravotnická organizace) až 80 % dětí, které se neúčastní žádných fyzických aktivit a raději hrají počítačové hry nebo sledují seriály.
Ke zjištění, že svět tloustne, již nepotřebujeme nahlížet do statistik. Stačí se rozhlédnout na ulici – obezita ve velkém postihuje obě pohlaví napříč všemi věkovými skupinami. Primárním rozdílem mezi obezitou u dospělých a u dětí je podle dětské lékařky Zuzany Novákové v její příčině. Za obezitu dětí mohou jejich rodiče.
Důkazem toho je podle ní typický případ, který ve své ordinaci řeší velmi často. „Kojenec nebo malé dítě do tří let věku má o tři až pět kilogramů tělesné hmotnosti více než jeho zdraví vrstevníci. Rodiče po probrání jeho jídelníčku a upozornění na potraviny pro dítě nevhodné odpoví: ‚Když on to ale chce!‘ Jenže kdo mu to kupuje nebo dává? U předškolních a mladších školních dětí pak rodiče často argumentují tím, že ho vykrmuje babička. Rodičem zodpovědným za zdraví dítěte ale není babička,“ upřesnila pro zpravodajství FTV Prima lékařka.
V případě starších či dospívajících dětí tkví podle ní příčiny obezity především v omlouvání životního stylu celé rodiny. „Výmluva rodičů ‚Máme to v rodině,‘ většinou skrývá skutečnost ‚Máme v rodině špatné stravovací návyky,‘ tzn. ‚Přejídáme se, příliš solíme, příliš sladíme, málo se hýbeme,‘“ uvedla pediatrička.
Nic ale nemusí být ztraceno, pokud se zapracuje na úpravě životosprávy celé rodiny tak, aby se dítě vrátilo do normy. „Důležitým momentem je ochota ke spolupráci, což se obvykle daří s dospívajícími, kteří už mají svůj rozum. Jakmile si usmyslí, že se sebou chtějí opravdu něco udělat, jsou na správné cestě,“ vysvětluje Nováková.
V opačném případě je podle ní jakékoli přesvědčování o nutnosti změnit životní styl ztrátou času, ačkoli jsou starší pacienti obeznámeni se zdravotními riziky v souvislosti s obezitou (hrozí kardiovaskulární onemocnění, ohrožení přetěžovaných kloubů či diabetes II. typu).
„V boji s obezitou u dětí je úloha pediatra velmi důležitá, nicméně úspěch je podmíněn spoluprací dítěte i celé jeho rodiny,“ uzavírá Nováková.