6. 1. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: KLIENTI H-SYSTEMU JSOU PŘIPRAVENI ZNEPŘÍSTUPNIT DOMY, KDE BYDLÍ
Klienti H-Systemu odmítnou prodat příjezdové cesty k domům, které si sami dostavěli. Pozemky jsou sice v konkurzu, samotné cesty ale nikdo nevyvlastnil a stále tedy podle soudů patří klientům H-Systemu. Obyvatelé jsou tak připraveni v případě nevýhodných podmínek dát na cestu závoru a novým majitelům domy znepřístupnit.
Paní Milena Drdácká patří k dalším stovkám klientů zkrachovalého H-Systému. V roce 1995 si za milion korun koupila dům na klíč ve středočeských Horoměřicích. „Teprve nedávno jsem se zbavila půjčky, kterou jsem na to měla,“ řekla pro TV Prima. Teď ale hrozí, že si na dům, kde bydlí, bude muset znovu půjčit. Správce konkurzní podstaty Josef Monsport totiž její domov prodává, protože musí uspokojit pohledávky všech klientů H-Systému – tedy i těch, kteří žádný dům za svůj milion korun nemají. „Podlahy jsou moje, to všechno je moje ale dovedete si představit, že budu vytrhávat dlaždičky, obklady nebo parkety? Vždyť je to prostě neskutečný,“ stěžovala si žena. Podobně na to je i pan Richard Stadler. „Družstvu Svatopluk za to, abychom to mohli dostavět, jsme zaplatili asi milion tři sta tisíc, čili víc než jsme dali H-Systemu, a pak přišlo další placení: fasády, ploty a další věci,“ řekl pro TV Prima.
Připoutám se k topení, říká žena
Aktuálně se čeká na to, jakou cenu za nemovitosti určí konkurzní správce. Pokud ale cena nebude pro obyvatele domů spravedlivá, chystají se novým majitelům domy znepřístupnit. „Kdybych měl tank, tak ho sem postavím a nabitej,“ řekl Stadler. „Jestli nám to pomůže, já jsem ochotná se tady k připoutat k topení, protože já to fakt nedám. Já jsem si to zaplatila několikrát a nejenom penězi,“ uvedla také s nadsázkou Drdácká.
Faktem ale zůstává, že nejen příjezdové cesty, ale i přívody elektřiny nebo plynu patří také místním, i když pozemek pod nimi je v konkurzu. Lidé tak už postavili na příjezdové cestě závoru, kterou v případě nevýhodných podmínek chystají spustit. „Myslíme si, že máme právo na to po těch silnicích jezdit my a případně nepouštět lidi na tyto naše silnice, kteří sem nepatří,“ řekl pro TV Prima předseda družstva Svatopluk Martin Junek.
Ať si tam postaví barikády, vzkazuje Monsport
Konkurzní správce Josef Monsport si ale s výhružkami obyvatel hlavu moc neláme. „Ať si tam postaví barikády, já jim v tom nezabráním, ale nicméně není teď na pořadu dne tohle řešit. Kupující budou mít všechny informace o tom, co se nabízí,“ uvedl pro TV Prima. Předseda družstva v pondělí také zdůraznil, že chce, aby všechny výnosy, které klienti H-Systemu do dostavby domů a sídliště vložili, vzal konkurzní správce v úvahu. „Ten znalecký ústav, který bude posuzovat současnou hodnotu nemovitostí pro konkurzního správce, si musí uvědomit, že to byli ti lidé, kteří tady bydlí, kteří vložili svoje další úspory do dostavby celého sídliště,“ řekl Junek.
Obyvatele také znepokojila zpráva, kterou dostali od Katastrálního úřadu Středočeského kraje. Z ní vyplývá, že chce konkurzní správce dělit domy na byty. Kvůli tomu nebude tak lehké postupovat společně tak, jak družstvo chtělo loni v prosinci. „Je to pro nás velká změna, a to z toho důvodu, že jsme si původně představovali, že celé to sídliště odkoupíme jako družstvo a potom splátky jednotlivých družstevníků solidárně rozdělíme tak, aby si je mohli dovolit i ti nejstarší, kteří žijí jenom z důchodů a nemají žádné úspory,“ řekl.
Monsport dělení nemovitostí na bytové jednotky nevyloučil. „Samozřejmě, pokud chystáme prodeje, tak se připravujeme dopředu na všechny možné alternativy prodejů, protože nevíme dopředu, jestli přijde někdo s nabídkou, a tou cenově nejlepší na všechno nebo na něco,“ vysvětlil. Důvodem je podle něj povinnost se připravit na všechny možné varianty, aby budoucí prodej takzvaně nekleknul. Podle klientů H-Systemu jde ale pouze o snahu získat co nejvíc peněz.