V dnešní době si jen málokdo dokáže představit používání psacího stroje k psaní textových dokumentů. Natož využívat ho ke kresbám. Angličan James Cook ale našel v psacích strojích zalíbení a vytváří teď umělecká díla, za která mu platí celý svět. Informuje o tom Daily Mail.
Jeho paleta barev je omezena na černou a červenou, jeho styl neobsahuje jemné tahy štětcem a jeho mistrovská díla zaberou až 30 hodin. Jedná se o třiadvacetiletého studenta architektury College London Jamese Cooka, který je za svou tvorbu celosvětově uznávaný. „Je to dost náročná práce, ale baví mě to. Zastaralá technika mi slouží k vytváření opravdového umění,“ dodal James.
K tomuto zvláštnímu druhu umění se dostal James před pěti lety. Nechal se inspirovat Paulem Smithem, který právě pomocí psacího stroje kreslil. Paul Smith od útlého věku trpěl mozkovou obrnou a ztratil tak jemnou motoriku. Díky psacímu stroji dokázal své ruce ovládat a tvořit umělecká díla.
23 yaşındaki mimarlık öğrencisi James Cook'un daktilo ile yaptığı çizimler büyük beğeni topluyor pic.twitter.com/w0TR4a4a23
— DÜNYA (@yenisafakdunya) January 16, 2020
James má doma psacích strojů pět a nejstarší pochází z roku 1953. Nejnovější pak z roku 1991. Pouze jeden je elektrický, ale čtyři další fungují na bázi staré techniky. Pracuje na papíře A4 nebo A3. Používá i pásky, díky kterým může přepínat černou a červenou. „Používám určité znaky a písmena pro určité úkony. Nuly používám pro křivky a například tečky pro rovné čáry,“ řekl James.
Jamese si vybral finalista pěvecké soutěže American Idol Alex Preston, aby pro něj vytvořil titulní obálku svého alba. Za jedno své dílo si James říká kolem čtyř tisíc korun.