Orálním sexem se šíří nebezpečná bakterie. Je stále odolnější vůči lékům, varuje WHO
Světová zdravotnická organizace (WHO) přišla se znepokojujícím varováním. Orálním sexem se totiž nyní šíří nebezpečný druh bakterie Neisseria gonorrhea, který vyvolává kapavku. WHO upozorňuje, že pokud někoho tento druh kapavky postihne, je velmi obtížné ho léčit. V některých případech je to dokonce nemožné. Oficiální statistiky o počtu nakažených zatím nejsou k dispozici, jelikož řada infikovaných nemá žádné příznaky nebo jim nevěnuje pozornost.
Podle BBC se nemoc nešíří pouze orálním sexem, ale také nechráněným vaginálním a análním sexem. Nebezpečné pak je, že tento druh kapavky je velmi odolný vůči antibiotikům. Světová zdravotnická organizace uvedla, že provedla analýzy již v 77 zemích. Ty ukázaly, že odolnost proti antibiotikům je skutečně značná.
Symptomy mohou zahrnovat zelený nebo žlutý výtok z pohlavních orgánů, bolest při močení nebo krvácení mezi jednotlivými ženskými periodami. Neléčená infekce může vést až k neplodnosti nebo k zánětlivému onemocnění pánve. Může se dokonce přenést i na děti během těhotenství. Bakterie infikují krk, genitálie nebo konečník.
Infikovaní o bakterii často vůbec neví
Dle odborníků z WHO je odolnost proti lékům podporována také špatnou počáteční léčbou. V případě napadení krku je totiž jedním z příznaků pálení podobné tomu při nachlazení. Mnoho nakažených proto infekci léčilo klasickými slabšími léky na bolest v krku. To v konečném důsledku způsobilo, že se bakterie Neisseria stala odolnější vůči různým medikamentům.
Doktorka Teodora Wi z WHO prohlásila, že došlo dokonce k třem případům - v Japonsku, Francii a Španělsku, kde byla infekce zcela neléčitelná. „Tento druh kapavky je velmi chytrý. Pokaždé, když se setká s novým druhem antibiotik, stává se odolnější,“ uvedla pro BBC.
Prevencí je bezpečný sex
Před nelehkou léčbou v budoucnu varuje také doktorka Manica Balasegaramová z globálního partnerství pro výzkum a vývoj v oblasti antibiotik: „V tuto chvíli máme k dispozici pouze tři kandidáty na léky, ale není zde žádná jistota, že některý z nich bude vhodný.“
Snížení užívání kondomů, zvýšená urbanizace a cestování, špatná míra detekce infekcí a nedostatečná nebo neúspěšná léčba – to vše jsou okolnosti, které značně přispívají k nárůstu šíření této nemoci. Před nákazou se lze chránit pouze bezpečným sexuálním chováním – což je, koneckonců, typické pro ochranu před všemi pohlavně přenosnými onemocněními.
Autor: Nikola Baumrukrová