Rada OSN pro lidská práva předpokládá, že v Íránu za posledních pár dní následkem protestů zemřelo několik desítek lidí. Protesty vyvolalo radikální zvýšení cen za benzín.
Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International uvádí, že podle ‚‚důvěryhodných zdrojů“ bylo zabito nejméně 106 lidí ve 21 městech. Íránská vláda tuto informaci nepotvrdila. Demonstranty nazývá vláda anarchisty.
Proč Íránci protestují?
Nepokoje započaly minulý pátek poté, co vláda oznámila zdražení benzínu o 50 %. Cena se tedy zvýšila na 15 000 riálů za litr = cca 0,12 USD. Krom toho je omezen i sám prodej benzínu, to znamená, že řidiči si budou moci kupovat pouze 60 litrů za měsíc. Prezident Hasan Rúhání oznámil, že vláda jedná v zájmu občanů. Výdělek z benzínu prý plánuje využít ke zlepšení životních podmínek finančně znevýhodněných vrstev. Valná většina Íránců ale považuje tvrzení za lživé - ekonomice země dané rozhodnutí rozhodně nepomůže.
Dva dny po oznámení zvýšení cen zachvátila přes 100 íránských měst a osídlených míst vlna protestů, tvrdí zpravodajská agentura Fars News Agency. Podle té demonstranti zapálili přes 100 bank a 50 obchodů, zadrženo bylo nejméně 1000 lidí.
Oběti mezi vojáky
Tiskový mluvčí íránské vlády oznámil, že v pondělí se situace začala uklidňovat a za den až dva protesty utichnou úplně. Na videu, které se ale objevilo na sociálních sítích, je patrné, že protesty v mnoha městech pokračují a místní tisk informuje, že u Teheránu byli dokonce zabiti tři vojáci.
Vláda v Teheránu podle agentury DPA prý zavedla blokování internetu, které pokračuje už čtvrtým dnem. To může nasvědčovat tomu, že nepokoje se rozhořely nanovo. Úřady se tak snaží zamezit lidem organizovat se za pomoci sociálních sítí.
Ekonomika Íránu zažívá jednu z nejhorších ekonomických ér za celou svou historii Zdroj: Instagram/@bbc_russian
V provincii Alborz zatkla policie 150 lidí - o těch média tvrdí, že byli vůdci gangů. Při výslechu údajně řekli, že dostali peníze ze zahraničí na to, aby plenili a zapalovali veřejný majetek.
V úterý na tiskové konferenci v Ženevě člen Rady OSN pro lidská práva Craig Rupert Colwill oznámil, že situace v Íránu je stále nebezpečnější a připomněl, že střelba na demonstranty je porušení všech mezinárodních norem.
Vyzval zároveň íránskou vládu, aby respektovala práva občanů a vyjádření jejich názorů. Prezident okamžitě reagoval tím, že lidé mají právo na nesouhlas, ovšem nesouhlas a nepořádek jsou dvě odlišné věci.