Koronavirus - téma, které od listopadu plní titulní stránky. Nejdřív to byla jakási horší chřipka v Číně, teď pracujeme z domova, veřejné podniky jsou zavřené a na nákup nebo ven chodíme zásadně v roušce. Tedy alespoň bychom měli. Právě roušky jsou ale nedostatkové zboží, a to nejen pro běžné občany, ale bohužel i v lékařských zařízeních. Solidarita lidí se však s tímto problémem rozhodla pořádně zatočit. Dobrovolníci šijí ostošest!
Dobrovolníci vzali problém s nedostatkem roušek do svých rukou a ti, co mají šicí stroj a umí s ním zacházet, se postupně přidávají a šijí. Na internetu se šíří návody, jak roušku ušít. I to má svá pravidla, a dvě hodně zásadní. Látka musí být 100% bavlna a i šňůrky by neměly být ledajaké. Nejlépe kojenecké, kterým se říká pertle. Ty se dají sterilizovat. Gumičky naopak roušky znehodnocují.
VIDEO: Jak používat roušku? Poslechněte si vyjádření epidemioložky
Nařízení nosit roušku mimo domov není absolutní, tvrdí Jana Prattingerová, epidemioložka krajské hygienické stanice v Liberci. Pokud půjdete na procházku do lesa a široko daleko okolo vás nikdo nebude, není nutné roušku mít. Důležité naopak je používat roušku v přítomnosti dalších lidí, mimo těch, se kterými sdílíme domácnost.
Velkou osvětu mezi lidmi udělal Petr Ludwig, který do jednoho videa shrnul nejzásadnější informace a také v něm apeluje na ostatní, proč je důležité roušky nosit. Video už viděly statisíce lidí a mnozí se jim inspirovali. Pod hashtagem #RouškyVšem teď lidé zveřejňují fotografie, videa a stories, jakým způsobem se do této užitečné výzvy zapojili.
Ti, kteří mají možnost a prostředky, šijí roušky zdarma pro vybrané nemocnice. Jiní zase na objednávku zasílají roušky komukoliv za zlomek ceny - za náklady nebo dokonce jenom za poštovné. Do výzvy se zapojili i ti méně zruční a roušky šijí alespoň pro sebe a svoji rodinu, a to se počítá.
Do výzvy na sociálních sítích se zapojila i paní Michaela Moudrá z Hodějic u Slavkova u Brna. Za den je společně s dobrovolníky schopna ušít během hodiny zhruba 200 kusů. První várka bude putovat do FN Brno, další pak do Domova důchodců sv. Zdislavy. Roušky od paní Moudré jsou k dispozici i pro jednotlivce za cenu 20 Kč + poštovné. Vybraná částka poputuje na dobročinné účely. Její dcera současně založila facebookovou stránku Česko šije roušky, kam se přidávají nejen ti, co se připojili do výroby, ale i ti, co roušky potřebují. Svou krejčovskou dílnu nabídlo pro dobrovolníky i Městské divadlo ve Zlíně.
Rouškou domácí výroby se pochlubil také primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib. V příspěvku na svém instagramovém profilu podpořil veřejnost, že nosit roušku má smysl a nikdo by se za to neměl stydět.