VIDEO: Jak používat roušku? Poslechněte si vyjádření epidemioložky

Roušky

Jak používat roušky?

Nařízení nosit roušku mimo domov není absolutní, tvrdí Jana Prattingerová, epidemioložka krajské hygienické stanice v Liberci. Pokud půjdete na procházku do lesa a široko daleko okolo vás nikdo nebude, není nutné roušku mít. Důležité naopak je používat roušku v přítomnosti dalších lidí, mimo těch, se kterými sdílíme domácnost.

Smyslem používání roušek je zabránit šíření kapének, které obsahují viry. Ty vypouštíme při kýchání, kašlání, ale i při běžném hovoru. Rouška dokáže zachytit většinu námi vypouštěných virů, nezabrání ale proniknutí virů přes roušku k nám. Proto je důležité, aby roušku nosilo co nejvíce lidí, a každý si svoje viry nechal pro sebe. Přesně to vystihuje helso, které se šíří po sociálních sítích: Moje rouška chrání tebe, tvoje zase mě.

Důležité také je používat roušku správně, ústenky prodávané v lékárnách či zdravotnických potřebách jsou obvykle pouze jednorázové a skutečně funkční jen pár desítek minut, než provlhnou. Sušit je a dezinfikovat nemá smysl, naopak je důležité je opatrně zlikvidovat. Bavlněné roušky, které si teď spousta lidí šije doma, opakovaně použít lze. Opět ale platí, že na den jich potřebujete víc a je potřeba je vždy po čase vyměnit za čistou a suchou. Podle odborníků se vyplatí mít dva igelitové sáčky – jeden z čistými rouškami a druhý s použitými. Bavlněnou roušku potom lze prát minimálněna 60 stupňů a pak je dobré ji ještě vlhkou přežehlit.

Velmi opatrní musíme být v manipulaci s rouškou, pokud ji máme nasazenou. Pokaždé, když se jí dotýkáme, měli bychom si před tím a po tom umýt důkladně ruce mýdlem a teplou vodou a nebo ošetřit dezinfekčním gelem s vysokým obsahem alkoholu.