Tygří jatka a opakující se útěky velkých šelem - skandály, které pravděpodobně povedou ke zpřísnění podmínek chovu těchto zvířat. Na změně zákona pracuje hned několik úřadů v čele s ministerstvem zemědělství. S vlastním návrhem novely navíc přišli i lidovci.
Za poslední dva měsíce například ze zooparku ve Zvoli utekla puma nebo policie oznámila rozplétání kauzy „tygřích jatek“. Tato smršť skandálů rozhýbala více než 10 let starou legislativu. „S čím se nechci smířit je to, aby Česká republika byla známa tím, že se zde chovají tygři nebo ohrožená zvířata, aby se z nich vařily masoxové kostky pro Číňany,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Lidovecký návrh novely je první reakcí na nedávné kauzy. Zoologické zahrady by podle něj směly provozovat pouze obce, kraje nebo stát, protože garantují finanční stabilitu a péči o zvířata. Jak by se zpřísnily podmínky pro soukromé zoo, ale lidovecký návrh neřeší. Právě na toto téma se ale soustředí druhá novela, kterou připravují veterináři společně s ministerstvem zemědělství.
Novela by měla změnit velikost výběhu pro velké šelmy
„Bylo by potřeba zpřísnit podmínky z pohledu chovatele, to znamená, aby absolvoval nějaký kurz, protože v současné době mu stačí, že je starší 18 let a nemusí mít absolutně žádnou kvalifikaci,“ upřesnil ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Změnit by se také měla velikost výběhů šelem. Doposud stačilo, aby měl lev nebo tygr prostor velký 40 metrů čtverečních. Teď by se měl prostor rozšířit na 300 metrů. Chovatel by měl být také povinen svůj chov evidovat.
„Údaje o počtu narozených, přemístěných, nakoupených, uhynulých, protože v současné době stačí, že vede evidenci o maximálním počtu chovaných zvířat,“ doplnit Semerád. V neposlední řadě by novela měla zakázat i venčení kočkovitých šelem, které na rozdíl od venčení psů nebylo nijak legislativně upraveno. A zákaz by měl platit i pro mazlení, jako veřejné vystoupení. Novela zákona by měla být předložena v říjnu.