Každoročně si vyžádá několik tisíc lidských životů a léčba jednoho člověka může šplhat až do statisíc korun - i přesto je chřipka stále u Čechů podceňovaná. Očkování každoročně podstupuje pouze 5 %. Podle praktického lékaře Muchy v tom má vliv i to, že za chřipku považují „rýmičku“.
Chřipka je jedinou chorobou, která dokáže ovlivňovat hospodářství, ekonomiku a dokonce i válku. Největším vykřičníkem zůstává takzvaná Španělská chřipka. Během tehdejší pandemie v roce 1918 se odhadují oběti chřipky v řádech několika desítek až stovek milionů lidí. To znamená, že si vyžádala více lidských životů než první světová válka.
„Zajímavý je i fakt, že například americký voják jdoucí do války měl dvakrát větší nebezpečí, že zemře právě na španělskou chřipku, než že padne opravdu v boji,“ uvedl praktický lékař Cyril Mucha. Jako účinná dezinfekce pak byla v té době lide přidělována whiskey.
Chřipku si lidé pletou s rýmičkou
V dnešní době je podle něj pro většinu Čechů chřipka spíše synonymem pro banální onemocnění. „Včera jsem měl chřipku a dneska už jdu cvičit nebo kvůli chřipky jsem včera nešel do práce, ale dneska už jsem v pohodě - ale každý, kdo opravdu prodělal chřipku tak ví, že je těžké onemocnění s rychlím nástupem,“ upřesnil Mucha.
Jen v loňském rocepřitom skončilo v nemocnici s vážným průběhem chřipky přes 660 lidí a z toho zhruba 260 zemřelo. Navíc toto číslo každoročně stoupá. Proočkovanost je ale minimální. V České republice ho každoročně podstupuje pouze 5 % populace.