Podle Organizace pro výživu a zemědělství se za rok na světě vyhodí nebo znehodnotí třetina potravin. Kdyby se toto množství zachránilo, nasytilo by kolem miliardy lidí. Na jednoho člověka v Evropě tak připadne kolem 100 kilogramů vyhozeného jídla za rok. Lze situaci zachránit?
Plýtvání jídlem se za poslední roky stalo tématem, které lidi zajímá. Zakládají organizace a snaží se problém sami řešit. Nejen každý člověk, ale i každá restaurace a hotely by měly s problematikou začít pracovat, tvrdí odborníci ze serveru EatResponsibility.cz. Plýtvání totiž vzniká v celém dodavatelském řetězci potravin. Od spotřebitele až po vyhozené jídlo z obchodů, restaurací a hotelů. Lidé v EatResponsibility zjistili, že pokud se porovná plýtvání mezi industriálními a rozvíjejícími se zeměmi, je rozdíl vysoce znatelný. Jeden člověk v bohatších zemích vyplýtvá o osmdesát kilo potravin více, než člověk z chudých zemí.
Navíc zjistili, že s vyhazováním nespotřebovaného jídla se znehodnocují i všechna hnojiva, stroje a doprava, jež jsou pro jejich výrobu zapotřebí. S plýtváním potravin člověk vyhazuje i veškeré potřebné zdroje k další výrobě. S tím jde pryč i velké množství vody, půdy a energie.
V roce 2050 bude na Zemi 9,7 miliard lidí. Otázkou je, zda dokáže naše planeta tolik lidí zaopatřit.
Pyramida plýtvání
Plánujete si nakupování potravin? Častým problémem jsou domácnosti, které nakupují ve velkém a nejsou schopny vše sníst. Časté nakupování akcí typu 1+1 je mnohdy zdrojem následného odpadu. Při vaření navíc dochází ke spoustě odpadu, který se dá následně také zpracovat a využít v mnoha dalších receptech. Například nezpracované zbytky zeleniny se dají dále zpracovat na zeleninový vývar, uvedl zdroj Zachranjidlo.cz.
Z restaurací a hotelů jde mnoho odpadu. Existují ale výjimky, které se snaží chovat ekologicky. Tyto restaurace jsou uvedeny v aplikaci Nesnězeno, díky které se dozvíte, která jídla jsou před expirací a plánují se vyhodit. Těmto jídlům nic není a navíc jsou levnější. Člověk tak ušetří peníze a životní prostředí.
Jak zamezit plýtvání?
Zachranjidlo.cz doporučuje ekologičtější chování:
- napište si seznam potravin, které opravdu potřebujete
- ne všechny slevy se vyplatí - akce nemusí být vždy výhodné, pokud se vám vše zkazí v lednici
- vícekrát menší nákup za týden je lepší jak jeden velký - často se velké množství nepodaří zkonzumovat
- nechoďte nakupovat hladoví