Indický kouzelník se před zraky zvědavých diváků pokusil o nebezpečný Houdiniho trik, při kterém se chtěl v řece dostat z řetězů. Kouzlo se ale nezdařilo a kouzelník zmizel v řece.
Kouzlo, které skončilo tragédií, se odehrálo v neděli v západním Bengálsku u řeky Hooghly. Indický mág Chanchal Lahiri se pokusil o Houdinův trik, při kterém se nechal spoutaný hodit do řeky. Cílem bylo vyprostit se z pout a řetězů a co nejrychleji se dostat na břeh. To se však k překvapení všech nestalo.
Lahiri byl v kouzelnickém světě znám pod jménem Mandrake a kouzla ho provázela celý život. Už před více než 20 lety se nechal spustit do téže řeky ve skleněném boxu, ze kterého musel uniknout. Ale zatímco před lety se mu kouzlo podařilo, nyní takové štěstí neměl.
„Ptal jsem se ho, proč dobrovolně riskuje svůj život,“ vypráví pro server BBC indický fotograf místních novin pan Jayant Shaw. „Chtěl pozvednout zájem o kouzla a magii. Říkal, že když se vše povede, bude to skvělé kouzlo. Pokud ale ne, může dojít k tragédii,“ uvedl Shaw. „Ani by mě nenapadlo, že by se z vody nedostal,“ dodal.
Podle policie, jejíž hlídka potápěčů po kouzelníkovi intenzivně pátrá, nemohou mága prohlásit za mrtvého, dokud nenajdou jeho tělo. Bohužel je však více než pravděpodobné, že se jednalo o Lahiriho poslední trik.
Kdo to byl Harry Houdini?
Harry Houdini byl průkopníkem a mistrem v umění vyprostit se z pout či uzavřeného prostoru. Ať už to byly svěrací kazajky, čínský mučící nástroj nebo želízka, vždycky unikl.
Narodil se v Budapešti, ale už jako malý se s rodiči přestěhoval do USA a k maďarským kořenům se nikdy nehlásil. Už od devíti let vystupoval jako artista na visuté hrazdě. Říkal si "Ehrich, princ vzduchu".
Harry Houdini si začal říkat až v období, kdy se rozhodl naplno věnovat únikům. V roce 1899 nastal zlomový okamžik. Houdini potkal svého budoucího manažera Martina Becka a ten mu zařídil velkolepé turné po Evropě. Se svou show procestoval země od Anglie po Rusko a všude jej obdivovali. Od místních policistů se nechával poutat a zamykat do cel, aby po několika minutách přišel rozesmátý zpátky mezi obecenstvo. V Moskvě se mu dokonce podařilo uniknout z vozu, který přepravoval vězně do sibiřského vyhnanství.
Unikal ze zamčených nádrží plných vody, nýtovaných kotlů, poštovních vaků. Právě možnost selhání a úmrtí byla tím, co tehdejší znuděné publikum vzrušovalo. Kouzelník přitom diváky zapojoval do dění na pódiu. Vyzýval je k ještě nápaditějším návrhům, jak udělat celý únik složitější.
Slavný Houdini zemřel na Halloweena v roce 1926. Bylo mu dvaapadesát let.