V Česku razantně stoupají počty porodů císařským řezem na přání! Jste pro císařský řez nebo přirozený porod?

V Česku razantně stoupají počty porodů císařským řezem na přání! Jste pro císařský řez nebo přirozený porod?

Až čtvrtina dětí se v Česku narodí císařským řezem. Počty těchto porodů stoupají už od 70. let. Nejvíce jich bylo v roce 2015. Poslední dobou se ale také stále častěji objevují případy císařských řezů na přání. Těhotné ženy od svých lékařů mnohem častěji požadují právě císařský řez a to i přesto, že nemají žádné zdravotní komplikace. Z přirozeného porodu mají totiž strach. Snaží se mu proto vyhnout. Přesně do takovéto situace se dostala i paní Jana.

„Já jsem opravdu do toho šla z toho šíleného strachu, abych to zvládla. Z toho že sem chtěla zažít čistý porod. Já jsem nechtěla prožívat řvaní, brečení, krvácení a jako dlouze to..prostě jsem z toho měla strach a nebylo mi to příjemný.“

Císařský řez ženy preferují hned z několika důvodů. Mohou si ho totiž naplánovat na konkrétní termín, znají svůj operační tým, zabere jen desítky minut a hlavně se vyhnou porodním bolestem. „Prosté přání by nemělo byt hlavním důvodem pro císařský řez. Někdy skutečně musíme s ohledem na její psychiku ten císařský řez provést, i když nejsme úplně přesvědčeni, že to je z medicínského hlediska nejvhodnější. “řekl naší reportérce Petr Velebil, porodník v Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí. K legalizaci císařského porodu se pak přiklání Marek Pluta, primář na Gynekologicko-porodnické klinice 2. LF UK a FN Motol: „Pokud budeme dodržovat odborná doporučení společnosti, tak v naší republice neexistuje možnost zvolit si císařský řez na přání. Na druhé straně jsou ženy, které upřednostňuji porod císařským řezem na přání. Já bych se přimlouval za to, aby tato možnost, byla legální.“

I přesto se u nás stává, že si ženy termín porodu s lékařem domluví. Odborníci však tvrdí, že se rodičku většinou snaží přemluvit pro porod přirozený. Pro dítě je totiž mnohem vhodnější. A i pro samotnou ženu představuje porod císařským řezem několik rizik. Má totiž negativní vliv na některá další těhotenství nebo způsob samotného porodu v dalším těhotenství.

Celkově se počet porodů pomocí císařského řezu zvedá také v závislosti na věku rodiček. V průměru totiž česká žena přivede na svět své první dítě až ve 30 letech.

Tagy: