VIDEO: Jízda v protisměru záchranářskou uličkou, otáčení se na dálnici. Řidiči před kritickým víkendem příliš opatrní nejsou

Na silnicích nás čeká jedno z nejnebezpečnějších období roku. Mnoho lidí se bude poslední prázdninové dny vracet z dovolených. Lze tak očekávat hustý provoz a také zvýšený počet dopravních nehod. Policisté nabádají řidiče k opatrnosti. Videa, která získala naše redakce, ale jasně dokazují, že mnozí šoféři si s bezpečností příliš hlavu nelámou.

Tyto záběry pořídl ve čtvrtek řidič na Pražském okruhu nedaleko sjezdu na Strakonickou. Auta i kamiony utvořily v dlouhé koloně ukázkovou záchranářskou uličku. Té ovšem zneužila žena v bílé škodovce, které se zřejmě nechtělo stát v koloně, a tak se v protisměru vydala zpět ke sjezdu. Jen těžko domýšlet, co by se stalo, kdyby zrovna v tu chvíli záchranářskou uličkou spěchali na pomoc zdravotníci nebo hasiči. O případ už se podle našich informací zajímají policisté.

Velice riskantně se ve čtvrtek chovali také řidiči na osmém kilometru D6 ve směru z Prahy. Před zúžením se tvořily dlouhé kolony. Některým se zkrátka nechtělo čekat a v opravovaném úseku začali přejíždět do protisměru. „Ti řidiči si vůbec neuvědomují, jak velký hazard to je. Tam mohlo dojít k velmi vážným zraněním, ne-li úmrtím,“ okomentoval situaci ředitel BESIPu Tomáš Neřold. Na nebezpečnosti situace nic nemění ani to, že v místě je snížena maximální povolená rychlost. „Osmdesát kilometrů v hodině je stále poměrně vysoká rychlost a řidič nemůže předpokládat, že se mu náhle v protisměru někdo objeví v jeho dráze,“ dodal Neřold (celé vyjádření Tomáš Neřolda najdete ve videu na konci článku). Také v tomto případě už se o nahrávky zajímá dopravní policie.

Daleko od velice vážné nehody nebylo ve čtvrtek ráno na silnici číslo 4 před Milínem. Ze záběrů je patrné, že kamion sice předjíždí v úseku, kde je to povoleno, nicméně řidič svůj manévr špatně načasoval. Bezohledným předjížděním tak ohrozil dodávku v protisměru, která musela zastavit. I tak kamion dodávku minul jen těsně. Podle diváka, který nám video zaslal, ohrozil řidič kamionu před manévrem zachyceným na videu i autobus.

Jak je ze záběrů patrné, mnozí řidiči zbytečně riskují a ohrožují tak i další účastníky silničního provozu. Nyní nás přitom čeká kritický víkend, kdy se mnoho lidí bude vracet z dovolených. Větší hustota provozu s sebou logicky nese i větší riziko nehod. Například členové České asociace asistenčních společností (ČAAS) vyjíždějí každoročně v tomto termínu k nepojízdným automobilům o 30 % častěji než o běžných letních víkendech.

Policisté chystají na víkend velkou dopravní akci

ČAAS tak ve spolupráci s policií a ministerstvem dopravy připravila preventivní akci. „Na sedmi vybraných dálničních rizikových úsecích a u uzavírek budou umístěna odtahová vozidla společně se služebním vozidlem Policie ČR. Akce má za cíl předejít komplikacím v silničním provozu tím, že na místě přítomná vozidla odtahové služby zajistí urychlené odstranění porouchaných nebo havarovaných vozidel a opět tím obnoví plynulost silničního provozu,“ informuje v prohlášení ČAAS.

Na neukázněné řidiče se připravují i policisté ve většině krajů. Například jen na Vysočině zaznamenali od 1. do 29. srpna policisté 381 nehod, při kterých zemřelo devět lidí. Nadcházející víkend tak rozhodně nechtějí podcenit. „Budeme kontrolovat dodržování nejvyšší povolené rychlosti, a to na dálnici D1, kde se na Vysočině v současné době tři úseky modernizují. Policejní hlídky budou kontrolovat všechny účastníky silničního provozu také na silnicích I. tříd a silnicích nižších tříd, a to nejen v průběhu dne, ale také ve večerních a nočních hodinách. Budeme kontrolovat, jestli řidiči neusedli za volant pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Kontrolovat budeme i technický stav vozidel. Zaměříme se také na kontrolu, zdali jsou převážené děti ve vozidlech řádně upevněny v dětských autosedačkách a zda sami řidiči a jejich spolujezdci používají bezpečnostní pásy,“ informují policisté z Vysočiny.

Podobné dopravně bezpečnostní akce ale proběhnou téměř na celém území ČR. A jak co nejvíce minimalizovat riziko dopravní nehody? „Je důležité nepodceňovat přípravu, tedy dobře si před cestou odpočinout, mít k dispozici dostatek tekutin, případně jídla. V případě pociťování únavy neriskovat, ale vždy raději zastavit na odpočívce nebo čerpací stanici, přestože to může znamenat zdržení na cestě. Důležité je také využívat ve vozidlech veškeré bezpečnostní prvky, které nabízí, a to u všech cestujících,“ radí policisté z Plzeňského kraje.

Tagy: