VIDEO: Když záchrana padá z nebe! Díky lidem mají vyhladovělá zvířata v Austrálii šanci na přežití

Potravu pro hladová zvířata shazují vrtulníky ZDROJ: CNN

Další hasič zahynul v sobotu při likvidaci ničivých lesních požárů na jihovýchodě Austrálie. Počet obětí požárů tak vzrostl na nejméně 27, informovala agentura AP. Mezitím se dobrovolníci a záchranáři snaží zachránit před smrtí hladem tisíce zvířat, která přežila ve spálené přírodě. Dojemné záběry zveřejnila CNN.

Australské úřady uvedly, že 60letý hasič přišel o život ve státě Viktorie, který společně se státem Nový Jižní Wales patří k nejhůře postiženým. Podle úřadů na muže spadl při hašení plamenů strom.

Katastrofální požáry zničily na jihovýchodě Austrálie od září více než 2000 domů a 10,3 milionu hektarů porostu, což je území přesahující rozlohou Českou republiku. Vyžádaly si také opakované evakuace obyvatel ohrožených oblastí. Podle expertů k požárům významně přispěla vleklá vedra a sucha. Australský meteorologický úřad ve středu uvedl, že loňský rok byl v zemi nejteplejší a nejsušší v historii měření.

Australský premiér Scott Morrison podle agentury AP tento víkend řekl, že jeho vláda uznává tvrzení, že teplejší a sušší léta jsou důsledkem klimatických změn. Morrison doposud jakoukoli spojitost mezi nynějšími ničivými požáry a klimatickými změnami rezolutně popíral. I tentokrát ale australský premiér odmítl omezit uhelný průmysl v zemi, která je největším vývozcem uhlí na světě.

„V příštích letech budeme pokračovat v naší politice snižování emisí, přitom ale nebudeme zavádět uhlíkovou daň, nebudeme zvyšovat ceny elektřiny a nebudeme omezovat tradiční uhelný průmysl,“ prohlásil australský premiér.

Podle zpravodajského serveru BBC News také Morrison přiznal chyby při řešení stávající krize. „Existují věci, které jsem mohl řešit lépe,“ podotkl. Premiér čelil kvůli údajně pomalé a nedostatečné reakci vlády na požáry v posledních týdnech kritikám. Mnoho Australanů mu rovněž vyčítalo, že v době, kdy vlna veder a požáry vrcholily, byl Morrison s rodinou na Havaji na dovolené.

Zdroj: iPrima / ČTK

Tagy: