VIDEO: Nejvíce stížností je na nedostupnost stomatologické péče. Lékaři budou muset hlásit objednávací lhůty

Ministr chce zlepšit dostupnost zdravotních služeb

Ministr chce zlepšit dostupnost zdravotních služeb

Stomatologická péče patří stále k těm nejméně dostupným v ČR. Ministerstvo zdravotnictví proto podpoří předávání zubařských praxí, ale i dotace pro nové praxe. Kromě toho chystá ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestr. za ANO) i lepší dohled nad termíny lékařských žádanek, které budou nově automaticky posílány i zdravotním pojišťovnám. Nově budou muset lékaři hlásit i aktuální objednací lhůty.

„Je všeobecně známo, že nedostatek primární péče jako je stomatologie a praktická péče pro děti a dorost, je horší v těch řidčeji osídlených oblastech, tzn. příhraničí jako Karlovarsko, Šluknovský výběžek, Jesenicko, ale také v oblastech typu Vysočina, kde identifikujeme řidší síť poskytovatelů,“ uvedl pro online redakci TV Prima ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Ministerstvo zdravotnictví se současné nedostatky snaží řešit dotacemi pro dotčené lokality, vedle toho počítá ministr zdravotnictví Adam Vojtěch i s předáváním zubařských praxí namísto poskytování nových smluv. „Toto se týká těch lokalit, kde je zkrátka nedostatek zubních lékařů. Takovýmto lokalitám poskytujeme například dotaci dvou milionů korun na rozvoj nové praxe. Daná komise posuzuje aktuální stav v každé problematické lokalitě. Preference je taková - dávat dotaci tam, kde už nějaká praxe je a kde třeba odchází stomatolog do důchodu. V takovém případě je důležité, aby praxe byla převedena,“ uvedl pro redakci Vojtěch.

Neexistuje kontrola pojišťoven nad termíny žádanek

Ministr zdravotnictví také zdůraznil slabinu současného systému, kdy zdravotní pojišťovny nemají žádné dohledové nástroje nad dodržováním termínů žádanek od praktických lékařů. Ministerstvo proto chystá nové opatření, které pojišťovnám umožní nahlížet, za jak dlouho byl zákrok specialistou proveden. „Pokud dostane pacient od praktického lékaře poukaz na nějaké vyšetření, například na magnetickou rezonanci, tak chceme, aby se elektronicky automaticky posílala žádanka příslušené zdravotní pojišťovně. Ta tak bude nově vědět, kdy začíná běžet lhůta pro zajištění dostupnosti a může tomu svému pojištěnci nabídnout asistenci při zajištění výkonu,“ vysvětlil redakci návrh Vojtěch.

Nedostatek potvrzuje i ředitel VZP Kabátek: „Sdílení informací je základním problémem. V současném systému neexistuje žádný legislativní rámec nebo povinnost, aby ta data byla komplexní a vše tak funguje na pouhé dobrovolnosti s našimi partnery.“ Každá žádanka od praktika tak půjde cílovému zařízení i zdravotní pojišťovně. Ministerstvo tento systém nazývá „trojcestnou žádankou“.

Pojištěnci si budou moci stěžovat přímo na webu ministerstva

Nově ministerstvo pro pojištěnce také připravilo online formulář k evidenci podnětů a stížností. „Pokud klient nebude moci najít vhodné lékaře, tak se bude moci obrátit přímo na stánky Ministerstva zdravotnictví,“ přiblížil ministr zdravotnictví. Po vyplnění formuláře na www.nedostupnapece.mzcr.cz bude dokument automaticky zaslán dané zdravotní pojišťovně, která se bude muset situací zabývat a následně klienta kontaktovat.

Dalibor Zítko