Americký misionář z Peru i významný církevní reformátor. Kdo je nový papež Lev XIV.?

Novým papežem je Robert Francis Prevost

Novým papežem se stal Robert Francis Prevost, který přijal jméno Lev XIV. Jde o historicky prvního nejvyššího muže církve z USA. Pochází z Chicaga a je mu pouze 69 let. Ve svém proslovu vyzval, aby Kristovo světlo sloužilo jako „most“ k Boží lásce.

„Nejdražší bratři a sestry, toto je první pozdrav vzkříšeného Krista. Chtěl bych vám všem, ať jste kdekoli, předat pozdrav pokoje, aby se dostal do vašich rodin. Ať je s vámi pokoj,“ prohlásil Lev XIV. při své první řeči v roli papeže na Svatopetrském náměstí věřícím.

ČTĚTE TAKÉ: Německý kancléř podle deníku Die Welt vyhlásil stav nouze. Mluvčí vlády to popřel

Ve svém proslovu nový, v pořadí 267. papež římskokatolické církve vyzval, aby Kristovo světlo sloužilo jako „most“ k Boží lásce.

Připomněl slova svatého Augustina: Pro vás jsem biskup, ale s vámi jsem křesťan. Pronesl také několik slov adresovaných římské církvi a poděkování své dnes již bývalé diecézi v peruánském Chiclayo.

„Všichni můžeme společně kráčet k domovině, kterou pro nás Bůh připravil,“ říká. „Zvláštní pozdrav římské církvi.“

Prevost také přešel do španělštiny, aby poděkoval své bývalé diecézi v Peru, „kde se věrný lid podělil o svou víru a hodně jí dal“.

Nejprve misionář, následně arcibiskup v Peru

Před dvěma lety si jej papež František vybral, aby zastal funkci prefekta vatikánského dikasteria pro biskupy a svěřil mu úkol vybrat novou generaci biskupů.

Než se stal arcibiskupem v Peru, působil dlouhá léta jako misionář. Prevost není považován pouze za Američana, ale také za člověka, který vedl Papežskou komisi pro Latinskou Ameriku. Je považován za reformátora.

Období jeho působení v roli arcibiskupa v Peru bylo také poznamenáno obviněními z krytí stížností na sexuální zneužívání, které jeho diecéze popřela.

Význam papežského jména

Lev patří mezi nejoblíbenější jména, která si papežové vybírají.

Poslední nositel tohoto jména Lev XIII. byl zakladatelem katolické tradice sociální spravedlnosti. Ačkoli papežové nejsou povinni měnit svá jména, každý pontifik za posledních 470 let tak učinil, podotýkají ABC News.

Obvykle si papeži volí jméno svého předchůdce, aby jej tak uctili a zároveň naznačil svůj záměr napodobit jeho příklad. Papež František byl pozoruhodnou výjimkou, když si nezvolil jméno žádného z předchozích papežů, ale jméno svatého Františka z Assisi, klerika ze 13. století a patrona zvířat a životního prostředí.

Mimořádně rychlá volba

Papež byl zvolen v celkově čtvrté volbě. Skutečnost, že k jeho výběru stačila kardinálům pouhá čtyři kola hlasování a z komína Sixtinské kaple se po celodenním hlasování vyvalil bílý dým, je „jasným znamením jednoty církve“, cituje BBC italského kardinála Giuseppe Versaldi ve vatikánské tiskové kanceláři.

Jednalo se o jednu z nejrychlejších voleb v moderní historii. Nový papež byl vybrán ještě rychleji než jeho předchůdce František. Stejný počet volebních kol potřebovali také Benedikt XVI. či Jan Pavel I. Rychleji byl naposledy zvolen Pius XII ve třetím kole.

Díky reformám papeže Františka byl okruh možných kandidátů mimořádně rozmanitý. František totiž během svého pontifikátu výrazně změnil složení kardinálského sboru, který papeže volí, a snažil se, aby lépe odrážel celosvětový charakter církve.

Oproti dřívější praxi se tak rozhodl neudělovat kardinálské tituly automaticky biskupům z tradičních významných diecézí, ale zaměřil se na méně zastoupené oblasti. Kardinály jmenoval například i biskupy z míst, jako jsou Tonga, Haiti nebo Papua-Nová Guinea, která dříve v kardinálském sboru zastoupena nebyla.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Překvapivý počin ve studiu: Zpěvák Dyk si na Bartoškovu počest zapálil cigaretu

Tagy:
Peru papež náboženství křesťanství kardinál volby vatikán Papež František systémy víry náboženský vůdce konkláve Robert Francis Prevost