V hongkongské zoo, která kvůli koronaviru v lednu zavřela své brány veřejnosti, se po deseti letech úspěšně pářily pandy. Existuje tak reálná šance, že se narodí mládě.
Pandy Jing Jing a Le Le jsou v zoo Ocean Park od roku 2007. Vzhledem k tomu, že zařízení uzavřelo přístup veřejnosti kvůli koronaviru, mohly pandy plně využít soukromí. Podle chovatelů se od roku 2010 snažily pářit, ale bezúspěšně. Nakonec se jim to v pondělí ráno podařilo díky „roky trvajícím pokusům“.
Podle ředitele zoo Michaela Boose je šance, že se narodí mládě, vyšší u přirozeného páření než u umělého oplodnění. Pandy se obvykle rozmnožují v období mezi březnem a květnem. Veterináři proto sledovali hormonální hladinu pand, aby zjistili, kdy se zvířata budou schopna pářit.
Pandí flirtování začalo koncem března, kdy samec Le Le začal zanechávat pachové stopy a vyhledával pach samice Jing Jing. Ta si začala tou dobou hrát ve vodě.
Zda je samice březí, lze zjistit pomocí ultrazvuku teprve 14 až 17 dní před vrhem mláďat. Březost přitom může trvat až deset měsíců, takže nejspíše chvíli potrvá, než se potvrdí, že bylo páření úspěšné.
Podle Světového fondu na ochranu přírody ve volné přírodě žije zhruba 1800 pand. Počít mláďata ale pro tato zvířata může být obzvlášť obtížné. Samice pandy totiž ovulují jen jednou za rok a samci se musí do tohoto krátkého období trefit. Podle webu BBC mohou pandí samci mít také problém s technikou oplodnění, což představuje další překážku. Některé studie navíc dokládají, že zvířata k sobě musí cítit náklonnost, aby se pářila, což je těžké v zajetí, kde nemají dost velký výběr. Zoologické zahrady tak často u pand přistupují k umělému oplodnění.
Snahy zvýšit světovou populaci pand nicméně nepřicházejí vniveč. V roce 2017 Světový fond na ochranu přírody zařadil pandy, které byly dříve označovány jako ohrožený druh, mezi druhy zranitelné.
iPrima/ČTK