VIDEO: Šampionát v netradičním nošení žen na zádech vyhrál pár z Litvy! Už podruhé

Šampionát v netradičním nošení žen na zádech vyhrál pár z Litvy!

Šampionát v netradičním nošení žen na zádech vyhrál pár z Litvy (Zdroj: AP)

Ve Finsku, konkrétně v malém městě Sonkajärvi, 480 kilometrů severně od hlavního města Helsinek, mají opravdu netradiční způsob zábavy. Proběhl tady další ročník mistrovství světa v přenášení žen. Nenosí se na rukou, ale na zádech! A pro muže je jako výhra připraven soudek piva, který váží stejně jako jeho náklad.

Litevský pár vyhrál titul i letos. Sportovně vyhlížející muž se svým břemenem skákal přes dřevěné překážky, brodil se po pás ve vodě a porazil desítky dalších párů. Vytautas Kirkliauskas a jeho manželka Neringa Kirkliauskieneová zvládli vyčerpávající překážkovou dráhu dlouhou 278 metrů za 1 minutu 6,72 sekund. A to byla jen desetina sekundy před bývalým šestinásobným mistrem světa, finským Taisto Miettinenem a jeho novou partnerkou Katjou Kovanenovou. Ceny byly předány prvním třem párům, které překročily cílovou čáru. Ještě byly uděleny ceny za nejzábavnější pár, nejlepší kostým a nejsilnějšího nosiče. Jako v každém ročníku mistrovství byl hlavní cenou soudek piva o váze partnerky. Soutěžící dámy nesmí vážit méně než 49 kilo. Pokud by přesto chtěly soutěžit i lehčí ženy, musejí si vzít na záda batoh se zátěží, který váhu zvýší do minimální požadované.

Soutěžící dívky visí svým mužům na zádech většinou hlavou dolů, pro větší bezpečnost musí mít všechny účastnice na hlavě ochrannou přilbu. Muži mají na výběr ze tří variant nošení - hasičský styl, estonský styl anebo právě styl na zádech.

Podle agentury AP páry nemusí být oddány a pravidla dokonce připouštějí, že muži mohou "ukrást" manželku sousedovi, pokud nemají vlastní. Podle lidovových pověstí pochází tento sport z konce 18. století. V jedné z oblastí Finska existovala údajně tlupa loupežníků, ti prý žili v lesích a okrádali při nájezdech okolní vesnice o jejich jídlo a ženy.

Tagy: