VIDEO: Úřady práce se chystají propouštět!

Úřad práce ČR

Úřad práce

Lidé z malých měst doplatí na plány Ministerstva práce a sociálních věcí, jak ušetřit. MPSV bude mít pro příští rok méně peněz v rozpočtu, a tak se bude škrtat. Ušetřit musí i Úřad práce České republiky, který se rozhodl, že na řadě míst omezí, nebo zcela zruší svá kontaktní místa. Jinými slovy, za službou, na kterou byli lidé zvyklí v místě svého bydliště, budou muset od nového roku cestovat.

Podle mluvčí Úřadu práce ČR Kateřiny Beránkové se změny dotknou pracovišť, kde jsou maximálně tři zaměstnanci – tedy především malých měst, kde si lidé ještě na kontaktních místech mohli vyřídit dávky v hmotné nouzi nebo třeba rodičovský příspěvek. Podle představ ředitelství Úřadu práce ČR jsou tato pracoviště nejméně vytížená, a tak na mnoha místech bude stačit, když namísto obyklých pěti pracovních dnů budou úředníci fyzicky přítomní jen dva dny v týdnu.

Starostové obcí s tímto pohledem nesouhlasí a snaží se za zachování kontaktních míst bojovat. „Stát by měl definovat, co vlastně chce. Měl by říct, jestli chce státní správu udržet blízko občana, nebo jestli se mu chce natolik oddálit, že všechno půjde vyřídit přes internet. To ale bohužel v tuto chvíli nejde,“ tvrdí Josef Šimek, starosta Lomnice nad Popelkou v Libereckém kraji, jednoho z měst, kterého se změny od 1. ledna 2020 dotknou. Lidé tam budou muset začít častěji cestovat kvůlli vyřízení svých záležitostí do 13 kilometrů vzdálených Semil.

Radnice obvykle nabízejí úřadu práce odpuštění nájmu a úhradu energií. To jsou ale částky v řádu desetitisíců a v součtu za celou republiku dají dohromady maximálně jednotky milionů. Představy o úsporách jsou vyšší, podle Kateřiny Beránkové z Úřadu práce ČR se nejvíce ušetří na mzdových nákladech. V plánu je zrušení 270 pracovních míst.